TSK Suriye'de ne yapıyor, Suriyeliler niçin Türkiye'de?

02 Tem 2019

ABD emperyalizminin ipiyle kuyuya inen AKP aklını başına alabilir mi?

AKP iktidarı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, onyedi yıldır sürdürdüğü yenilmezlik ünvanını kaptırdı. Seçimlere AKP-MHP'nin ana omurgasını oluşturduğu Cumhur ittifakı olarak giren iktidar bloku, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya büyük şehirlerini kaybetti. Seçim sonuçları AKP için sonun başlangıcıdır.

Ah İstanbul
Kaybedilen büyükşehirler içinde İstanbul; ekonomideki, kültürel ve siyasal alandaki belirleyici gücüyle, AKP'nin en çok canını acıtan yer oldu. Az farkla kaybetmesini göz önüne alarak yenilenecek bir seçimde durumu lehine çevirebileceği yanılsamasına kapıldı. Pervasız bir hukuksuzlukla, yasaları çiğneyerek/çiğneterek İstanbul yerel seçimlerinin, sadece büyükşehir başkanlığını tekrarlatma kararını aldırdı. 23 Haziran 2019'da tekrarlanan seçimlerde fark, onüçbinlerden sekizyüzbinlere çıktı. Öyle ki, seçimin tamamı tekrarlanmış olsaydı ilçelerde ve büyükşehir belediye meclisinde de azınlığa düşecekti. 23 Haziran 2019 tekrar seçimini, gayriresmî güven oylaması olarak kabul etmek gerekir. Bunun doğal sonucu olarak, şu anda AKP'nin birçok ilçe belediye başkanı, ahlâki olarak işgalci durumundadır.

AKP artık gitmeli
Bugünlerde, AKP neden kaybetti diye çokça konuşuluyor, kendileri de durumu anlamaya çalışıyor. Erdoğan'ı kim yanılttı acaba, danışmanları mı kalitesiz, bakanlar kurulunda değişiklik olursa seçmene mesajını aldık denilmiş olur mu gibi sorular soruluyor, yüzeysel magazin yorumlar yapılıyor. Oysaki durum çok açık; Türkiye halkı sırtında ağır bir yük hâline gelmiş olan bu gericiliğe, çağ dışı anlayışa artık çek git diyor.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş