"İşsizlik Fonu" tarihinde ilk kez açık verdi

07 Haz 2019

İşsizlik fonunda ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldı. Fon, aylık bazda 390 milyon lira açık verirken toplam varlığı 130,2 milyar lira oldu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan “İşsizlik Sigortası Fonu'' konusundaki raporda dikkat çekici bilgiler yer aldı.

Fonun toplam geliri bu yıl Nisan ayında 3 milyar 90 milyon lira olurken gideri ise 3 milyar 480 milyon olarak gerçekleşti. Ay bazında İşsizlik Fonu, 390 milyon lira açık vermiş oldu. İşsizlik Fonu'nun gelirleri yüzde 2 patron primi, yüzde 1 işçi primi ve yüzde 1 devlet katkısı ile faiz gelirlerinden oluşuyor.

İşsiz fonu mu, patron fonu mu?
Raporda şu saptamalar da yapıldı: “Nisan ayında İşsizlik Fonu'nun işçi ve patron prim geliri 1 milyar 305 milyon lira, faiz geliri 1 milyar 263 milyon lira, devlet katkısı ise 439 milyon lira olarak gerçekleşti. 81 milyon lira da diğer gelir kaydedildi. Fonun Nisan ayı giderlerine baktığımızda ise 1 milyar 57 milyon lira işsizlik maaşı ödemesi, 1 milyar 344 milyon lira patronlara teşvik ödemesi, 256 milyon lira iş başı eğitim programı ödemesi ve 746 milyon lira da meslek kurslarının ağırlığını oluşturduğu aktif işgücü programları ödemesi gerçekleşti. Kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu, yarım çalışma ve diğer giderlerin toplamı da 70 milyon lira civarında oldu.”

Raporda “Nisan ayında gelirlerin giderin altında kalması, İşsizlik Fonu için alarm zili çalıyor. Fon giderleri, tarihinin en yüksek rakamına ulaşmış durumda. İktidarın fon kaynaklarına el atmasıyla önümüzdeki dönemde açıklar ve kayıplar daha da büyüyebilir” değerlendirmesi yapıldı.

Rapora göre gelir-gider karşılaştırması yapıldığında İşsizlik Fonu'nun aylık bazda ilk kez açık verdi. Bu tablonun asıl nedeni ise patronlara yönelik teşvik ödemeleri oldu. İşsizlik maaşı ödemeleri hâlâ fon gelirlerinin üçte biri düzeyinde bulunuyor. 2018'de fondan patronlara ödenen para 12.5 milyar lirayı aştı. Aynı dönemde patronların İşsizlik Fonu'na ödediği prim miktarı ise 9.2 milyar oldu. Patronlar 9.2 milyar liralık prim ödemesi gerçekleştirip 12.5 milyar lira teşvik aldı. Raporda patronların ödediği primlerden daha fazla teşvik almaya 2019 yılında da devam ettiğine işaret edildi.

paylaş