Ünal Çeviköz neden bu kadar NATO'cu?

24 May 2019

CHP Genel Başkan Yardımcısı eski Büyükelçi Ünal Çeviköz, Meclis’te dış politik gelişmeler arasında önemli yer tutan S-400 konusunun, NATO boyutu ile de değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden bir konuşma yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda S-400 alması halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması çağrısı yapan karar tasarısını kabul ettiğini belirten Çeviköz, “Bu ne demektir? Dışişleri Komisyonu’ndan geçtikten sonra bu konu artık Temsilciler Meclisi’nin gündemine gelecek demektir. Elbette bu şekilde ilerlemesi Türkiye-ABD ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecek bir seyir izlemeye adaydır” dedi.

CHP’li Çeviköz konuşmasına, “Türkiye burada öznel bir durumunu yitirmiştir. Yani S-400’leri satın alacak olan ülke Türkiye ama tartışmalar ABD ile Rusya arasında sürüyor. Eğer bu kararı biz verdiysek bu konudaki kararımızın arkasında durmamız ve bunun yaratacağı sakıncaları da ne şekilde çıkacaksa onlarla yüzleşmeye hazır olduğumuzu söyleyecek tarafın biz olmamız gerekir” diye devam etti.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş