Tüm Emekli-Sen: Tek adam rejiminin YSK üzerinden yaptığı darbeye hayır

10 May 2019

Yüksek Seçim Kurulu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilerek seçimin yenilenmesine ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının geri alınmasına ilişkin kararı Tüm Emekliler Sendikası tarafından sert bir şekilde protesto edildi.

Tüm Emekli-Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından 7 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan basın bildirisinde; “YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı tamamen siyasi olup, AKP-MHP blokunun talebi doğrultusunda alındığı bir gerçektir. YSK bu kararıyla 16 milyon İstanbullunun özgür iradesini yok saymış ve taraf olduğunu açık etmiştir” denilerek, “Başta İstanbul şube ve temsilcilikleri olmak üzere Tüm Emekli Sen örgütünün YSK darbesini geri püskürteceği; demokrasiden, haktan, hukuktan, adaletten yana olan bütün kişi ve kurumlarla birlikte Sayın Ekrem İmamoğlu’nu seçen İstanbul halkının iradesine sahip çıkıp, sandıkta kazanılanı masada çalmalarına izin vermeyeceği” vurgulanmıştır.

 

Tüm Emekli-Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından 7 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Tek adam rejiminin YSK üzerinden yaptığı darbeye hayır!

6 Mayıs demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir. YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı tamamen siyasi olup, AKP-MHP blokunun talebi doğrultusunda alındığı bir gerçektir.

YSK bu kararıyla 16 milyon İstanbullunun özgür iradesini yok saymış ve taraf olduğunu açık etmiştir.

YSK’nın bu kararı daha önce aldığı kararlarla çeliştiği gibi ülkemizde hukukun üstünlüğü yerine, egemenlerin hukukunun üstünlüğü olduğunu gösterdi. Bu karar ayrıca aynı sandık kurulları ile yapılan seçimleri de tartışmalı hale getirdi.

YSK’nın bu kararı kabul edilemez. 31 Mart’ta Ankara, Antalya, Mersin, Adana, Diyarbakır gibi pek çok büyükşehir belediyesini kaybeden AKP-MHP bloku özellikle ülke ekonomisinin % 45’inden fazlasına sahip İstanbul’un kaybını hazmedemedi.

İktidar son derece anti demokratik şartlarda, devletin, belediyelerin ve % 90’ını kendine bağladığı medyanın desteğinde girdiği seçimde yaşadığı yenilgiyi hazmedemeyip, İstanbul seçimlerini iptal ettirerek İstanbul’un maddi kaynaklarını bırakmak istemediğini gösterdi.

AKP-MHP sözcülerinin sürekli dillendirdiği bekanın da kendilerinin, koltuklarının, yandaşlarının bekası olduğu ve bu beka için de İstanbul’u ne yapıp edip geri almak istemekteler. İktidar İstanbul’un maddi kaynaklarının, milyarlarca liranın vakıflara ve yandaşlara aktarılmasının açıklanmasına getirdiği yayın yasağı ile suçunun teşhirini önlemeye çalışmaktadır.

Tüm Emekli Sen olarak demokrasiden, haktan, hukuktan, adaletten yana olan bütün kişi ve kurumlarla birlikte Sayın Ekrem İmamoğlu’nu seçen İstanbul halkının iradesine sahip çıkıp, sandıkta kazanılanı masada çalmalarına izin vermeyeceğiz.

Başta İstanbul şube ve temsilciliklerimiz olmak üzere Tüm Emekli Sen örgütümüz YSK darbesini geri püskürtüp, baharın kışa dönmesine izin vermeyeceğiz.

TÜM EMEKLİ SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

7 Mayıs 2019

paylaş