Cem Bialetti işçileri greve çıktı

09 May 2019

Birleşik Metal-İş ile Cem Bialetti Ev ve Mutfak Eşyaları San. ve Tic. A.Ş. arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde ücret, sosyal ödeme ve ödenekler ile ilgili maddelerde anlaşma sağlanmaması üzerine 07 Mayıs 2019 tarihinde fabrika greve çıktı.

Birleşik Metal-İş Sendikası'nden grev kararı için şu açıklama yapıldı:

"Sendikamız ve Cem Bialetti arasındaki toplu sözleşme müzakereleri 21 Kasım 2018 tarihinde başladı. İşveren ilk ücret ve ücrete bağlı maddelerle ilgili teklifini ise 23 Ocak 2019 tarihinde, yani uyuşmazlık sürecinde yaptı.

Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan 1 Ocak 2018-31 Aralık 2018 arası Enflasyon rakamları % 20,30’dur. Bu hesaplama ne yazık ki işçilerin temel ihtiyaç maddelerinde gerçekleşen fiyat artışlarını yansıtmaktan çok uzaktır. Açıklanan bu aldatıcı enflasyon rakamı ortadayken işveren vekillerinin teklifi “resmi” enflasyonun bile çok altında kalmıştır. Sendika olarak, Cem Bialetti işyerinde çalışan üyelerimiz ile yaptığımız son bir değerlendirme toplantısı sonucu, verilen teklifin talepleri karşılamaktan uzak olduğu ortak görüşüne varılarak hep birlikte greve çıkma kararı verilmiştir. Bunun üzerine Sendikamız da grev pankartını Kocaeli’deki Fabrika ile İstanbul’daki Genel Merkez binasına asarak grevi başlatmıştır.

Cem Bialetti grevinin başta Cem Bialetti’de çalışan Sendika üyelerimize ve Türkiye işçi sınıfına hayırlı olmasını dileriz."

paylaş