Türkiye bağımsız ve egemen bir ülkedir

11 Nis 2019
Türkiye bağımsız ve egemen bir ülkedir

ABD Senatosu'nda görevli 4 senatör, New York Times'ta yayımladıkları ortak makalede, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini almasının nelere yol açacağını tehditkâr bir dille kaleme aldı.

"Türkiye, ABD ile Rusya arasında seçim yapmak zorunda" başlıklı makalede, "Türkiye'nin dünyadaki yeri, ABD ile ilişkileri ve NATO'daki konumu açısından çok derin sonuçlar" ortaya çıkartacağı vurgulanırken, "S-400 sistemlerinin kurulmasının Rus ordusuna F-35'in nasıl çalıştığını anlama olanağı tanıyacağı da" ifade edildi. Böylece görünmez uçak tabir edilen F-35'lerin, S-400 karşısındaki zayıflığı da askerî uzmanların dışında bizzat ABD'li senatörler tarafından itiraf edilmiş oldu.

Makalede, Türkiye'ye ABD’nin "Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası" (CAATSA) kapsamında ABD hukuku çerçevesinde yaptırım uygulanacağı da vurgulanarak ekonomik tehdit ile sopa gösterildi.

Senatörler yazılarında, Türkiye'ye havuç uzatmayı da ihmal etmediler ve makalade "Türkiye'nin Rusya ve Suriye ile enerji, tarım, turizm ve daha birçok alanda ihtiyaçlara dayanan bir ilişkisi olduğunu anlıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400'den vazgeçerse, Sayın Putin de bu alanlardan birinde karşılık verebilir. Böylesine tatsız bir durum olması hâlinde, bu fırtına dinene kadar Türkiye'ye yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız" dediler.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş