Türkiye Cargill'e Dünya Cargill sendikalarından çağrı

28 Mar 2019

Dünya genelindeki Cargill sendikaları, Cargill Türkiye’deki hak ihlallerine son verilmesi çağrısında bulundu.

Avustralya’dan ABD’ye, Endonezya’dan Rusya’ya ve Avrupa geneline kadar çeşitli bölgelerde yer alan 15 ülkeden Cargill işçilerini temsil eden 24 sendika bir araya gelerek, yaklaşık bir yıl evvel uluslararası olarak tanınan bir insan hakkı olan sendika örgütlenmesine girişmelerinin sonucunda işçilerin işten çıkarıldığı Bursa-Orhangazi’deki Cargill tesisinde hak ihallerine son verilmesi çağrısında bulundu.

İşçilerin ve sendikalarının, sürekli eylemleri sayesinde Cargill direnişi Türkiye’deki en yüksek profile sahip işçi uyuşmazlıklarından biri halini aldı.

IUF üye sendikaları tarafından, Cargill’e gönderilen açık mektupda, sendikalar Cargill’i Türkiye’deki sendikal hak ihlallerini IUF ile doğrudan görüşerek çözmeye çağırdılar. Cargill bu girişime ve IUF’in daha önceki iletişim çabalarına cevap vermedi.

Cargill’de işten çıkarılmış 14 işçinin işe iade edilmesi için Alttaki linki tıklayarak;

( https://www.iufcampaigns.org/campaigns/show_campaign.cgi?c=1122 ) Cargill’e mesaj gönderin!

Mesaj metni:

Cargill Türkiye’deki haklara saldırıyı durdur – Cargill’de işten çıkarılmış 14 işçi “#TheCargill14” şimdi işe iade edilsin!

14 sendika aktivisti işçi Cargill’in Bursa-Orhangazi’de yer alan mısır işleme fabrikasında sendikal örgütlenme faaliyeti yürütürken 17 Nisan 2018 tarihinde haksız yere işten çıkarılmalarını 17 Nisan'dan itibaren protesto ediyor.
Türkiye’deki Cargill yönetimi daha önce de haklarını kullanmayı deneyen işçileri işten çıkarmıştı. 2015 ve 2018 yıllarında Yargıtay toplam 7 işçinin aynı fabrikada sendikal örgütlenme nedeniyle haksız yere işten çıkarıldığına hükmetti. Ancak Türkiye’nin yargı sistemi işverenler için bir kaçış yolu sunmaktadır: bir sendikal örgütlenme çalışması yürütmek veya sendikaya üye olmak nedeniyle işten çıkarılan işçilerin işe iadesi yerine şirketler tazminat ödeyebilirler. Cargill mağdur işçileri işe geri almak yerine işlediği insan hakları ihlalleri için tazminat ödemeyi tercih etmiştir.
Cargill, işlediği bu bariz hak ihlalleri ile ilgili olarak IUF ve Cargill işletmelerinde örgütlü IUF üyesi sendikalar tarafından defalarca bilgilendirildi. Ancak şirket hak ihlallerini telafi etmek için anlamlı bir eylem almakta başarısız olmuştur.
Cargill’e mesaj göndermek için formu kullanın ve şirketin 14 işçiyi işe geri alması ve Bursa-Orhangazi işletmesinde işçilerin cargill yerel yönetiminin saldırısına uğramadan sendikal örgütlenme haklarını özgürce kullanabilmeleri için ısrar edin.

 

paylaş