Trump: İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıyoruz

24 Mar 2019

Trump’ın 52 yıldır İsrail işgali altında olan Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıdığını dile getirdiği tweeti tepkiyle karşılandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 21 Mart 2019 (dün) Twitter üzerinden “5 2 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi” mesajını paylaştı. Attığı mesajda İsrail’in Suriye topraklarını işgalinin meşru olduğunu ifade eden Trump buna gerekçe olarak ise Golan Tepeleri'nin İsrail ve bölgesel istikrar açısından kritik anlamda stratejik ve güvenlik önemi bulunmasını sundu.

BM sözcüsü Farhan Haq: Birleşmiş Milletler’in aldığı kararların arkasındayız

Trump’ın açıklamasına tepkiler ise gecikmedi. Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Farhan Haq “Birleşmiş milletlerin aldığı kararların arkasındayız.” diyerek Trump’ın kararına tepki gösterdi. BM Güvenlik Konseyi'nin 1981 yılında aldığı 497 sayılı karar, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgaline karşı çıkıyor ve kararda ''İsrail'in işgal altındaki Golan Tepeleri'nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur'' deniliyor.

Rusya: BM kararlarının doğrudan ihlalidir!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da BM Güvenlik Konseyi’nin 497 sayılı kararını hatırlatarak “İsrail’in, Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini yayma kararının hukuksuzluğuna yönelik değerlendirmemiz değişmedi. BM Güvenlik Konseyi’ni yok sayarak Golan Tepelerinin statüsünü değiştirmeye çalışmak BM kararlarının doğrudan ihlalidir” dedi.

İran: İsrail rejimi işgal girişimlerine son vermelidir!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi "Bu karar zaten hassas olan bölgede yeni krizleri peşinden getirecek" diyerek “İsrail rejiminin Arap ve Müslüman toprakları üzerinde hakkı yok, acilen işgal girişimlerine ve ihlallere son vermelidir” sözleriyle karara tepkisini gösterdi.

Suriye:  Donald Trump'ın açıklamaları uluslararası hukuka aykırıdır

Suriye Arap Haber Ajansı’nın haberine göre Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı yetkilileri “Suriye halkının imkan dahilindeki bütün vesilelerle Suriye vatanı toprağının en değerli coğrafyasını kurtarmadaki ve zaman ne kadar uzarsa uzasın ve kim ne derse desin anavatana dönüşüne yönelik azim ve ısrarı her zamankinden daha büyüktür” diyerek Golan Tepeleri'ni geri almak için "elde olan tüm yöntemleri" kullanacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın sözleri "sorumsuz" ve uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendirilirken, "Golan, Suriye'nindir, Araptır ve öyle kalacak." ifadelerine yer verildi.

Türkiye: Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklemektir
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter’dan yaptığı açıklamada "Ülkelerin toprak bütünlüğü uluslararası hukukun en temel ilkesidir. ABD'nin, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklemektir." ifadesini kullandı.

paylaş