Yeni Zelanda’da katliam

16 Mar 2019

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrindeki iki camiye cuma namazı sırasında terör saldırısı düzenlendi, 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi yaralandı. Nur Camii'nde 41, Linwood İslam Merkezi’nde 7 kişi öldürüldü. Bir kişinin de hastanede hayatını kaybettiği duyuruldu.

Saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen 3 kişi gözaltına alındı. Sosyal medya hesabından canlı yayın yapan saldırganın görüntülerine göre adının Brenton Tarrant olduğu tahmin ediliyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern “Saldırganların Yeni Zelanda’da yeri yok.” dedi

Başbakan Jacinda Ardern, “Yeni Zelanda’nın en karanlık günleri” yorumunu yaptı. Ardern, saldırının ardındaki ideolojiyi kınayarak “Bizi seçmiş olabilirsiniz ama biz sizi reddediyoruz ve lanetliyoruz” dedi. Ardern, saldırganın mültecileri ve göçmenleri hedef aldığını belirterek hedef alınanlar için “Onlar bizden” dedi. Saldırgan için ise “Yeni Zelanda’da yeri yok” ifadesini kullandı.

Yeni Zelanda tarihindeki en büyük katliam

Bu, 1943 yılında Featherstone'daki savaş esirleri hapishanesinde çıkan ve 48 Japon askeri ile bir Yeni Zelandalı’nın öldürülmesiyle sonuçlanan isyandan bu yana ülkede yaşanan en büyük katliam.

TBMM’ den ortak açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM Başkanvekili Levent Gök, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan imzasıyla ortak bildiri yayımlandı.

Bildiride, "Bizler TBMM Başkanı Şentop'un çağrısıyla bir araya gelen AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti temsilcileri olarak Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde bugün, cuma namazı sırasında ibadet etmekte olan cemaate yönelik gerçekleştirilen ve en az 49 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Erdoğan’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Dünyanın artık İslamofobik faşist terörizme dur demesi gerektiğini" kaydetti.

Sosyal medya yine gkaldı

Brenton Tarrant adlı aşırı sağcı, ırkçı saldırgan üzerindeki kamerayla Christchurch kasabasındaki El Nur Camisi’ne düzenlediği silahlı saldırıyı görüntüledi. Facebook üzerinden canlı olarak yayınlanan saldırının 17 dakikalık görüntüsü sosyal medyada 3 saat boyunca yayında kalırken pek çok kişi tarafından indirilerek paylaşıldı. Facebook, saldırganın paylaştığı görüntüleri ancak gelen tepkilerin ardından 3 saat sonra yayından kaldırdı.

Yeni Zelanda polisi tarafından yapılan açıklamada sosyal medya ağlarındaki kullanıcıların videoyu kaldırmaları için hâlâ çalıştıkları belirtildi ve sosyal medya kullanıcılarına videoyu paylaşmamaları uyarısında bulunuldu.

Pornografik içerikler Facebook tarafından hemen kaldırılıyor. Böyle kan donduran bir katliam görüntüsünün 3 saat gibi uzun bir zamanda kaldırılması insanların kafasında soru işaretleri yaratıyor. Daha önceki yıllarda yayınlanan birçok cinayet ve şiddet içerikli video 24 saat gibi uzun süreler yayında kalmıştı. Bu katliam görüntülerinin daha kısa bir zaman zarfı içersinde yayından kaldırılmasının mümkün olduğu belirtiliyor. Ama nedense zamanında müdahale edilemiyor.

 

 

paylaş