Türkiye'nin ücret tablosu: "9 milyon yoksulluk sınırı altında"

11 Mar 2019

Merkez Bankası (MB) uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de 2 milyon 136 bin işçi, aylık asgari ücretin altında gelirle geçinmeye çalışıyor.

'Türkiye’de Ücret Dinamikleri' araştırmasına göre, 2017 yılında istihdam edilen 28 milyon 83 bin kişiden 18.9 milyonu ücret ve yevmiyeyle çalışıyor. 2 milyon 136 bin işçi asgari ücretin altında, 7 milyon 87 bin işçi de asgari ücret seviyesinde maaşla geçinmeye çalışıyor.

Türkiye’de ücretlere uygulanan zamların nasıl belirlendiği ve ücret zamlarının enflasyonu nasıl etkilediği gibi sorulara cevapların arandığı araştırmada, Türkiye’deki ücret dağılımına ilişkin ürkütücü tablo ortaya çıktı. Merkez Bankası (MB) uzmanlarının yaptığı araştırmada, Türkiye'de ücretlere uygulanan zamların nasıl belirlendiği ve ücret zamlarının enflasyonu nasıl etkilediği gibi sorulara yanıtların arandı.

9 milyon sefalet sınırında

Merkez Bankası’nın ‘Türkiye’de Ücret Dinamikleri’ araştırmasına göre, ülke genelinde sefalet ücretiyle çalışanların sayısı 9 milyon 223 bine ulaştı.

Merkez Bankası’nın ‘Türkiye’de Ücret Dinamikleri’ isimli teknik çalışma yayımlandı. Türkiye’de ücretlere uygulanan zamların nasıl belirlendiği ve ücret zamlarının enflasyonu nasıl etkilediği gibi sorulara yanıtların arandığı araştırmada, Türkiye’deki ücret dağılımına ilişkin önemli tesbitler yapıldı. Araştırmaya göre, Türkiye’de 2 milyon 136 bin işçi asgarî ücretin altında, 7 milyon 87 bin işçi de asgarî ücret seviyesinde ve biraz üstünde maaşla geçinmeye çalışıyor.

Asgari ücret bile elde etmiyorlar

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yılı Hane Halkı İşgücü Anketi verilerinin kullandığı araştırmada yer alan bilgilere göre, 2017 yılında istihdam edilen 28 milyon 83 bin kişiden 18,9 milyonu ücret ve yevmiyeyle çalışıyor. Araştırmaya göre, ücret ve yevmiyeyle çalışanların yüzde 11.3’ünün, yani 2 milyon 136 bin işçinin eline ayda maaş, ücret, ikramiye ve prim dahil sadece 1.200 lira geçiyor. 2017 yılında asgari ücretin 1.404 lira olduğu dikkate alındığında, bu veriler, 2 milyonu aşkın çalışanın asgari ücretin bile çok altında bir gelirle geçimini sağlamaya çalıştığını gösteriyor. Verilere göre, ücret ve yevmiyeyle çalışanların 7 milyon 87 bini, yani yüzde 37,5’le oldukça yüksek bir kısmı ise ayda sadece 1.200 ila 1.600 lira arasında bir gelirle geçinmeye çalışıyor. Bu veriler de yine, sayıları bilinmemekle birlikte 1.404 liralık asgari ücretin yaklaşık 200 lira altında çok sayıda işçinin olduğunu gösteriyor.

 

paylaş