Flormar'da direniş sona erdi

08 Mar 2019

Yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Flormar'da 297 gündür sürdürülen direnişin bugün öğlen saat 13:00 te yapılan basın açıklaması ile sonlandırıldığı ilan edildi. Flormar direnişi Türkiye işçi sınıfı mücadelesi açısında çok önemli dersler ve deneyimler ortaya koydu.

Yüzde 51'i Fransız kozmetik devi Yves Rocher'e ait Flormar'da Petrol-İş Sendikası Ocak-Mart 2018 tarihlerinde örgütlenme çalışması yürütmüştü. Petrol-İş'in örgütlülüğü açığa çıkınca Flormar patronu önce 12 işçiyi işten atmıştı. Nisan ayında Bakanlıktan yetki alan Sendika, işvereni toplu sözleşme masasına çağırmış ancak işveren Petrol-İş'in yetkisine itiraz etmişti.

Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki sermayedarların gücünü de arkasına alan Flormar patronu işçi sınıfına ve sendikal haklara düşmanlığını göstermiş ve 15 Mayıs 2018 tarihinde Flormar'da toplu işten çıkarmaya gitmişti.

Güneşin alnında, kârda, yağmurda, çamurda direndiler!

Flormar işçileri ise örgütlendikleri Petrol-İş Sendikası öncülüğünde fabrika önünde direnişe geçmişler ve o gün bugün yağmur demeden kâr demeden, çamur demeden; her türlü patron baskısına, ekonomik sıkıntılara, sıcağa-soğuğa göğüs germişler ve direnişi bugüne getirmişlerdi. On ay süren direniş boyunca yazın sıcağın, kışın karın altında sermayenin tahakkümüne karşı bir direniş destanı yazdılar. İşverenin ne lanet olduğunu, yerel idari yetkililerle ve polisle nasıl işbirliği içinde direniş çadırına saldırdıklarını, ısınmak için ateş yakmayı bile yasakladıklarını, işçilerin sesi çıkmasın diye hoparlörden konuşmayı yasakladığını hepimiz biliyoruz.

İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!

İşte bütün bu bu mücadele sonucu orada direnen işçilerin kendi kararı ile bu öğlen Petrol-İş Gebze Şubesinin yaptığı açıklama ile Türkiye işçi sınıfı tarihinin kayıtlarına geçen bu direniş sonlandırıldı. Aylardır direnen işçilerin kendi aralarında yaptıkları oylamada 20 direnişçi işçi direnişin sürmesinden yana oy kullandı; 53 direnişçi işçi ise diğer hakları saklı kalmak üzere 12+4 aylık tazminat alarak direnişi sonlandırma yönünde oy kullandılar. Bu hakları sadece direnen işçiler değil örgütlenmenin başından beri olan ve işverenin attığı işçilerin tamamının almasına karar verildi. İşçiler tüm yasal haklarını, boşta geçen süre ücretlerini ve sendikal tazminat davalarında kazanılabilecek en üst sınırdan tazminat haklarını alarak önemli bir kazanım elde ettiler.

Elbette gönül isterdi ki böyle bir oylama yapılmasın, direnenlerin tamamının iradeleri ortaklaşılsın, hep birlikte aynı karar doğrultusunda hareket edilsin. Ancak bu gerçekleşemedi. İşçilerin çoğunluğu iradelerini direnişin bitirilmesinden yana kullandılar.

Diğer taraftan Petrol-İş yaptığı açıklamasında dava sürecinin devam ettiğini ve Flormar'da örgütlenme çalışmalarının devam edeceğini duyurdu.

İşçi sınıfı mücadelesinde kat edilen her bir adım yolun büyük değeri vardır. Her bir direniş, her bir mücadele büyük özveriler gerektirir ve bu uzun soluklu mücadelede bir mevzi daha kazandırır. İşte Flormar direnişi işçi sınıfı için bu açıdan önemli bir tarihsel deneyim olmuştur.

paylaş