Hayat pahalılaşıyor, yoksulluk artıyor

09 Mar 2019

Hem Türkiye İstatistik Kurumu hem de sendikal konfederasyonlar halkın alım gücündeki değişimi göstermek için belirli aralıklarla açlık ve yoksulluk ücret düzeylerini araştırıyor ve yayınlıyorlar. Bu istatistikler farklılık gösterse de çoğunun ortak noktası her geçen gün açlık ve yoksulluk sınır ücretlerinin atması oluyor.

Kamu çalışanları konfederasyonlarından birisi olan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu içinde bulunduğumuz Şubat ayına ait açlık ve yoksulluk sınırlarını yayınladı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bu yıl Şubat ayında bir önceki yıl Şubat ayına göre yüzde 0.78 arttı ve 2.500 TL'ye ulaştı.

Yani geçen ay dört kişilik bir ailenin açlık çekmemesi için o eve en az 2.500 TL girmesi gerekiyordu. Diğer taraftan sermayeyi arkasına alan iktidar, Türk-İş'in de ses çıkarmaması ile 2019 yılı asgari ücretini 2.020 TL olarak belirlemişti. Bugün baktığımızda bu ücret artık açlık sınırının altında kalmıştır ve onurlu bir yaşam için düzeltilmelidir.

Birleşik Kamu-İş Sendikası Şubat ayı yoksulluk sınırını ise 8.782 TL olarak açıkladı. Yine baktığımızda mevcut asgari ücret açıklanan 8.782 TL'lik yoksulluk sınırının çok çok altındadır. Yani dört kişilik bir ailenin yoksul düşmemesi için haneye girmesi gereken ücret 8.782 TL olması gerekirken asgari ücret 2.020 TL'de kalmıştır. Değil ailede bir kişinin çalışması ailede iki kişi çalışsa da, olmadı büyük çocuk da iş bulsa ve çalışsa, olmadı küçük çocuk da çalışsa yine de mevcut asgari ücretle yoksul düşmemek mümkün değil.

Hayat hızla bu kriz döneminde bu kadar pahalı hale gelirken açlık ve yoksulluk sınırları da hızla arttı. Yapılması gereken asgari ücretin derhal yükseltilmesi ve toplumda yoksulluk ve açlık sorunun ortadan kaldıracak düzeylere çekilmesidir. 

paylaş