Kale Kayış'ta işçiler direnişe geçti

08 Mar 2019

Petrol-İş Sendikası'nın bir süredir örgütlenme çalışması yürüttüğü İstanbul Silivri'deki Kale Kayışları fabrikasında işçiler sendika öncülüğünde 6 Mart 2019 tarihinde işi durdurarak direnişe geçti.

Yaklaşık 300 işçinin çalıştığı fabrika kayış ve konveyör bant üretimi yapıyor. Türkiye'nin sayılı konveyör bant üretim şirketlerinden olan firma sendikanın örgütlenip, yetkiyi almasına rağmen toplu sözleşme görüşmelerine yanaşmıyor. Şirket, Bakanlığın sendikaya verdiği toplu sözleşme yapma yetkisine itiraz ediyor.

Türkiye'de mevcut sendikal mevzuatın patrondan yana olmasından faydalanan işverenler; hem sektöre hemde çoğunluk yetkisine itiraz ederek sendikaların toplu sözleşme yapmasını, yani işçilerin sendikal haklardan faydalanmasını yıllarca engelleyebiliyor.

İşte işçilere asgari ücreti ve ağır ve sağlıksız koşullarda uzun çalışma sürelerini reva gören Kale Kayışları patronu da kendinden yana olan mevzuattan yararlanıyor. Üstelik de işçilere “onlara ekmek veriyoruz daha ne istiyorlar” diyor. Biz de Kale Kayışları patronuna diyoruz ki: işçiler insandır ve sadece ekmek istemezler, onurlu çalışmak da isterler. Veriyorum dediğin ekmek kime yetiyor. Kale Kayışları patronunun verdiği ücretler hem yoksulluk sınırının hem de açlık sınırının altında kalıyor.

Sendikanın Kale Kayışlarında örgütlenme sürecinde de baskı yapan patron 2 öncü işçiyi işten atmıştı. Daha sonra Petrol-İş Sendikası yaklaşık dört ay önce Kasım 2018'de fabrika önünde fabrikada çalışan işçilerin de katıldığı bir kitlesel basın açıklaması yapmış ve patronu işçilerin hukuku ve meşru hakkı olan sendika hakkını tanımaya çağırmıştı. Sendikanın bu haklı çağrısına kulak tıkayan patrona karşı 6 Mart 2019 Çarşamba sabah saatlerinde işçiler yasal haklarını, Bakanlığın verdiği yetkiyi, tanımayan zorba patrona karşı meşru direnme haklarını kullanmaya başladı. Sendika ve işçiler haklarını alana kadar direneceklerini belirtiyorlar. 

paylaş