Tank Palet özelleştirmesine karşı miting kararı

23 Şub 2019

Türk Harb-İş Sendikası, Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesine karşı 16 Mart'ta Ankara'da miting kararı aldı.

Türk Harb-İş, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 19 Şubat 2019 tarihinde sendika genel merkezi’nde toplandı. Toplantıda 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı kararnameyle “25 yıllığına işletme hakkı devri” adıyla özelleştirilme kapsamına alınan Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü (Tank Palet Fabrikası) ile ilgili kararın düzeltilmesi talebiyle 16 Mart 2019 Cumartesi günü Ankara’da miting yapılmasını karara bağladı.

Toplantıda, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 9 Mart Cumartesi günü fabrikada çalışan işçilerin eş ve çocuklarının da katılımıyla bir program düzenlenmesi de kararlaştırıldı.

Türk Harb-İş tarafından, Danıştay 13. Dava Dairesi Başkanlığı'na özelleştirmenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı davanın sonucu da bekliyor. Sendika dava dilekçesinde, Cumhurbaşkanlığı'nın özelleştirme kararı öncesinde Savunma Sanayi Başkanlığı ve BMC arasında "250 Altay Tankı Seri Üretim Sözleşmesi" yapıldığına işaret edildi. Dilekçede, "Yürütmenin durdurulması kararı verilmezse olası bir dava kabul durumunda milli güvenliğe ait bilgi ve belgelerin ihaleyi kazanan şirkete geçmesi söz konusu olacağından bu bilgilerin yayılma ihtimali gündeme gelecek" denildi.

paylaş