Putin'den ABD'ye: Barıştan yanayız; kendimizi savunmasını da biliriz!

21 Şub 2019

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 20 Şubat 2019 Çarşamba günü Moskova'da ulusa sesleniş konuşması yaptı. Konuşmayı yüzlerce Rus ve yabancı gazeteci takip etti. Konuşmada Rus lider dünyaya ve Rusya’ya dair önemli konulara değindi.

Putin, Rusya’nın gelişmesi ve ilerlemesiyle ilgili şunları belirtti: “Yıllar alan kolektif çabalarımız sayesinde şu anda ülkemizin gelişmesi için devasa finansal kaynaklar ayırabilecek durumdayız. Bu kaynakları ödünç almadık. Bu finansal kaynaklar milyonlarca vatandaşımız tarafından yaratıldı. Kaynaklarımızı, Rus ailelerinin iyi yaşaması için kullanmalıyız.”

Konuşmasında Putin, Rusya bürokrasisine şöyle seslendi:

“İnsanları aldatamazsınız, riyakarlığın kokusunu hemen alırlar. Kendilerine saygı duyulmadığını ve her çeşit adaletsizliği hemen hissederler. İnsanlar için önemli olan, gerçekte ne yapıldığı ve bunun kendi hayatlarını ve ailelerinin hayatlarını ne şekilde iyileştireceğidir. Geride bıraktığımız on yılların hatalarını tekrarlamamalı ya da komünizmin gelmesini beklememeliyiz. Durumu hemen şu anda iyiye götürmeliyiz.”

Putin’in konuşmalarında en önemli kısımlardan biri ABD’ye yönelik olan kısımdı. ABD ile Rusya ilişkilerine de değinen Rusya Devlet Başkanı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) bariz bir biçimde ihlal etti. ABD’nin Avrupa’ya füze sistemleri konuşlandırması halinde biz de buna karşı aynı şekilde önlemler alacağız. Yeni silahlar geliştirmeye devam ediyoruz. Rusya, Avrupa’ya orta menzilli füzeler yerleştiren ilk taraf olmayacak.”

Orta menzilli bu füzelerin Moskova’ya 10-12 dakikada ulaşabilecek kapasitede olduğunu belirten Rus lider, “Rusya füzelerin kendisine fırlatıldığı toprakları vurabilecek silahlar geliştirmek ve konuşlandırmakla kalmayacak, bu füzelerin fırlatılmasına ilişkin kararın alındığı toprakları da vurabilecek silahlar geliştirecek ve konuşlandıracak. Bunlara rağmen Rusya, kimilerinin iddia ettiğinin aksine, ABD için doğrudan bir tehdit değil. Rusya’nın istediği barış ve dostane ilişkiler. Attığımız her adım da savunma amaçlı. Çatışmak istemiyoruz. Ancak ABD basiretsiz, yıkıcı ve en nihayetinde kendi çıkarlarına zarar verecek politikalar uyguluyor. Amerikan elit kesimi, herkesten farklı ve ayrıcalıklı olduklarına dair yanlış bir inanca sahip olabilir. Buna inanmaya hakları var. Benim merak ettiğimse, hesap yapma becerine sahip olup olmadıkları. O halde hesaplayın, sonra Rusya için yeni tehditler oluşturabilecek kararlar alın. Şüpheniz olmasın, Rusya bu kararlarınıza yanıt verecektir.” diyerek Rusya'nın gelecek dönem uluslararası politikasının da temel tezlerini sıralamış oldu.

 

paylaş