Emekli Sen panelinde birlik çağrısı: "Türkiye'nin bütün emeklileri birleşin"

19 Şub 2019

Tüm Emekliler Sendikası / Emekli Sen İstanbul Şube ve Temsilcilikleri tarafından “AİHM Sonuçları ve Emekli Sen” başlığıyla düzenlenen Panel/Forum etkinliği 17 Şubat Pazar günü Kadıköy Belediyesi Brifing Salonunda gerçekleştirildi.

Emekli Sen üyesi Nevin Kaplan’ın moderatörlüğünü yaptığı, Öğretim Üyesi/Yazar Aziz Çelik, Avukat Ayhan Erdoğan, Avukat Cemalettin Gürler ve Emekli Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş’in konuşmacı olarak katıldığı Panel/Forum etkinliği büyük ilgi gördü.

Salona asılan “Türkiye’nin Bütün Emeklileri Birleşin” yazılı pankartla ve yapılan konuşmalarla birleşik sendikal mücadelenin öne çıkarıldığı Panel/Forum etkinliği Emekli Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş’in açılış konuşmasıyla başladı.

Hürkardeş, emeklilerin 1995 yılında başlayan örgütlenme ve sendikal mücadele sürecini özetlediği açılış konuşmasında, AİHM Kararının emeklilerin sendikal örgütlenme mücadelesini engelleyemeyeceğini ve Emekli Sen’in sınıf ve kitle sendikacılığı temelinde büyüyerek mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Daha sonra söz alan Öğretim Üyesi ve Yazar Aziz Çelik, “AİHM Kararına rağmen emeklilerin sendika kurma haklarının mevcut olduğunu, var olan emekli derneklerinin emeklilerin sorunlarını ve taleplerini temsil etme noktasında yetersiz kaldığını, muhalif emekli sendikalarının parçalanmışlığı nedeniyle güçsüz durumda olduğunu, 1971 yılında TÖS’ün yasaklanmasından sonra kurulan TÖB-DER’in etkin bir mücadele yürüttüğünü” vurgulayarak, “EYT’lilerin yürüttüğü mücadelenin örnek alınmasını ve muhalif emekli hareketinin parçalanmışlığına derhal son verilerek muhalif sendikal hareketin birliğinin sağlanmasının birinci görev olduğunu” belirtti.

Avukat Ayhan Erdoğan, toplu sözleşme hakkı olmayan sendikaların işlevsiz olacağını belirterek, emeklilerin toplu sözleşme hakkı için mücadele etmeleri gerektiğini vurguladı.

Avukat Cemalettin Gürler, hukuki olarak yapılması gerekenin birden fazla örgütlenme modelinin göz önüne alınabileceğini belirterek, emeklilerin ayrı sendikalarda değil, birlikte mücadele etmeleri gerektiği yolunda tavsiyede bulundu.

Panelistlerin konuşmalarından sonra etkinliğin forum bölümünde sendika üyeleri tarafından yapılan konuşmalarda, Emekli Sen’in bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki süreçte de sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışı temelinde, muhalif emekli hareketinin sendikal birliğinin mutlaka sağlanarak, emeklilerin toplu sözleşmeli sendika hakkının Yasal ve Anayasal güvenceye alınması için fiili ve meşru temeldeki mücadelenin sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Etkinlik Emekli Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş’in kapanış konuşması ile sona erdi. Hürkardeş konuşmasında, “EYT hareketi ile birlikte mücadele yürütülmesi noktasında bir süredir iletişim halinde olduklarını, Statü Yasasının çıkarılması için TBMM’de grubu olan partilerle görüşerek emeklilerin sorunlarını ve taleplerimizi içeren dosya verdiklerini, sınıf ve kitle sendikacılığı temelinde emeklilerin sendikal birliğini sağlamak için var gücüyle çalışacaklarını” belirtti.

paylaş