Kartal'da çöken binada kurtarma çalışmaları sona erdi

10 Şub 2019

İstanbul Kartal Orhantepe mahallesinde 6 Şubat Perşembe günü 8 katlık bina çöktü. Binanın 5 katlı olarak inşa edildiği 2 kat daha kaçak çıkıldığı ve İmar barışı mevzuatı kapsamında Yeşilyurt Apartmanı’ndaki hak sahipleri yapı kayıt belgesi başvurusunda bulunmuş olduğu belirtiliyor. Bina enkazından 21 kişinin cansız bedeninin, 14 kişinin de yaralı şekilde çıkarılmasının ardından enkaz kaldırma ve arama çalışmaları sona erdi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMBO) Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 2’nci Başkanı Can Akın yaptığı açıklamada; “Binalarda zemin-etüt çalışmaları eksik. Bir yıl içerisindeki olaylara bakınca bu çökmelerin devamı gelecek gibi görünüyor” dedi.

Valilik çevre binaların yıkılma tehlikesine karşı boşaltılması talimatı verdi. İstanbul valisi Ali Yerlikaya; “Bakanlarla yan binanın bodrumuna girdik. Kolonlar ve temelde patlamalar var. Lazer yöntemiyle binanın anlık hareketini izlemeye başladık. Çalışmanın güven ortamında yapılması için devamlı takip ediyoruz” dedi. Bina çökmesinin sebebi olarak şimdilik kolon kesilmesi ihtimali üzerinde duruluyor.

 

Bir yandan çalışmalar devam ederken olayla ilgili soruşturma başlatılmış durumda. Bakan Soylu ise konu ile ilgili “geniş kapsamlı araştırma yapılıyor. Bu olayda yakınlarını kaybedenler bilmelidirler ki bu olayın müsebbibi, sorumlu kimse cezasını bulacaktır” dedi.

KARTAL BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

"Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken binanın ardından yapılan araştırmalar kapsamında;23.10.1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no'lu yapı ruhsatıyla Yeşilyurt Apartmanı'nın inşaatına başlanmış.
 
Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırılmışken, projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapılmış ve bu katlarda oluşan 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998 tarihinde bina vergi beyanında bulunulmuş.
 
Binanın imar arşiv dosyası incelendiğinde 3194 Sayılı İmar Kanununun ilgili 32. ve 42. maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı görülmüş.
 
2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrı kanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince bu dükkanın tutanak tutulmak suretiyle ilgili binada faaliyetine son vermesi sağlanmıştır.
 
Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki;
 
Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı,
 
Bunun aksine 'İmar Barışı' olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır."

 

paylaş