THD: "Sebzede pahalılık tarihi rekorda"

08 Şub 2019
 • Sebzede yıllık enflasyon %94.72!
 • Tarım can çekişiyor!
 • Sebzede fiyat artışı maaş artışının 4.7 katı
 • Yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketiciler temel besin kaynağı olan sebzeye erişemez oldular
 • Yanlış tarım politikaları ivedilikle terk edilsin
   

Tüketici Hakları Derneği (THD) genel başkanı Turhan Çakar, gıda da yaşanan fiyat artışları üzerine bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, ülke yönetiminin yanlış uygulamaları eleştirilirken, yurttaşların ve üreticilerin korunması için gereken adımların atılmasına vurgu yapıldı.

 

Açıklama metni:
TÜİK istatistikleri sebzedeki fiyat artışları ve pahalılığın tarihi rekorda olduğunu ortaya koydu!.. İstatistiklere göre, yıllık sebze enflasyonu %94.72 oldu. Bu durum, tarımın can çekiştiğini gösteriyor. Sebzede fiyat artışı maaş artışının ortalama 4.7 katı oldu. Artık, tüketiciler en önemli ve temel besin kaynaklarından olan sebzeye yeterince erişemiyorlar. Özellikle, yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketiciler, zaten, dana eti, kuzu eti, koyun eti ile peynir ve tereyağ gibi süt ürünlerine erişemiyor. Sebze ile beslenmeye ağırlık vermek zorunda kalıyorlardı. Artık, son bir yıllık süre içerisinde her geçen gün pahalı hale gelmesi nedeniyle, sebzeye de erişemez oldular. Bu durum, %80’den fazlasının yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan toplum kesimlerinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin artışına neden olacaktır.

TÜİK istatistiklerine göre, tarihi rekordaki son bir yıllık sebze fiyatlarındaki yüzde artış oranları (Ocak 2018 – Ocak 2019 )

Bazı sebzelerin son 14 yıllık (Ocak 2005 – Ocak 2019 ) dönemdeki fiyatlarında yüzde artış oranları

 

Görülüyor ki, yaşadığımız coğrafyaya özgü ve halkın sofrasından eksik olmayan en temel besin kaynaklarından olan sebze fiyatları pahalılıkta tarihi rekorunu kırmıştır.
Ülkeyi yönetenlere, ilgili ve yetkililere tüketiciler olarak şu çağrıda bulunuyoruz:

 • Yanlış tarım politikaları ivedilikle terk edilmelidir.
 • Piyasa hakim olan aracıların ve spekülatörlerin üzerine ivedilikle gidilmeli ve bu konuda yasal ve idari her türlü önlem alınmalıdır.
 • Küçük çiftçilere her türlü destek verilerek kırsal kalkınma sağlanmalıdır.
 • Küçük çiftçilerin üretim kooperatiflerinde, tüketicilerin de tüketim kooperatiflerinde örgütlenmesi teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.

 

 

paylaş