Sosyal-İş'li efeler işe iade davalarını kazandı

14 Oca 2019

DİSK Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Aydın Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş. Işçileri “İşe İade” davalarını kazanmaya başladı.

Sosyal-İş üyesi, Okan Arslan, Metin Aynen, Ümit Gündar ve Şeref Şahin, Aydın İş Mahkemesinde açmış oldukları işe iade davaları haksız yere işten çıkarıldığını tespiti yaptı ve işçilerin işe iadelerine karar verdi. Mahkeme, boşta geçen süreler için 4 aylık, üyelerimizin işe başlatılmaması halinde de 4 aylık brüt ücret üzerinden tazminat ödenmesine karar verdi.

Sendika Avukatı Halil Dönmez’in, basına yapmış olduğu açıklamada; “biz sendika üyesi arkadaşlarımızın davalarında ve emek mücadelesinde haklı olduğunu biliyorduk, bu haklılığımız mahkemenin aldığı işe iade kararıyla tespit ve ispat edilmiş oldu. İşveren arkadaşlarımızı Sosyal-İş Sendikamıza üye oldukları için işten çıkarmıştı. İlk raundu 4 arkadaşımızın davasını kazanarak tamamladık, bundan sonraki süreci de takip edeceğiz.” dedi.

Dönmez; davaları devam eden davaların Mart ayında olup, bu kararın emsal teşkil edeceğini belirterek sözlerini tamamladı.

 

paylaş