BAE, Şam elçiliğini yeniden açtı

29 Ara 2018

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başkent Şam’daki Büyükelçiliğini 27 Aralık'ta yeniden hizmete açtı. BAE Maslahatgüzarı büyükelçilik binasında görevini üstlenmeye başladı.

BAE Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bültende; bu adımın BAE hükümetinin iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri yeniden başlatma ve pekiştirme özen ve arzusunu yansıttığını belirtti.

Bültende bunun da Suriye’nin egemenliği, selameti ve toprak bütünlüğüne saygı ve destekte Arap rolünü etkinleştireceğine dikkat çekilirken; Suriye’nin tamamında güvenlik ve istikrarın en kısa zamanda sağlanması temennileri dile getirildi.

Açıklamada ayrıca, “Şam elçiliğini, Arap ve Suriye meselelerine bölgesel müdahale riskini engellemek için yeniden açıyoruz” denildi.

 

Rüzgar döndü

BAE, 2011 yılında Suriye'de başlatılan cihatçı savaşı Suudi Arabistan ile birlikte en önde gelen destekçilerindendi.

Arap Birliği'nden de benzer çağrılar yapılıyor. Suriye'nin Arap Birliği üyeliği cihatçı savaşın başladığı 2011 yılında askıy aalınmıştı. Geçen nisan ayında Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gheyt, Suriye'nin üyeliğinin akıya alınmasının 'alelacele alınmış bir karar' olduğunu açıklamıştı.

paylaş