Emekçi kadınlar kayıt dışı ve işsiz

10 Ara 2018

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin rapor hazırladı. Raporda kadın emekçilerin yaşadığı sorunlar, işsizlik, kayıt dışı çalışma, iş cinayetleri gibi sorunlara ilişkin veriler de paylaşıldı.

AKP’nin kadın politikalarının kadınları eve hapsettiğini belirten Bingöl, ayrıştıran ve eşitlikçi olmayan tüm politikalara rağmen bugün kadınların hakları için mücadele etmeye devam ettiğini kaydetti. Bingöl, Flormar’da sendikalı oldukları için işten atılan kadınların kararlılıkla sürdürdüğü direnişe de dikkat çekti.

 

Rapora göre;
- İstihdamdaki kadınların yüzde 43’ü kayıt dışı çalıştırılıyor.
- Çalışan kadınların yüzde 34’ü, haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırılıyor.

- Kadınların yüzde 43’ü kayıt dışı çalıştırılıyor. Çalışan kadınların yarıya yakını taşeron çalışma, özel istihdam büroları aracılığıyla çalışma ve ücretli düzensiz istihdam biçimlerinde yer almakta.
- Yaşadıkları hak ihlaline rağmen kadınların sadece yüzde 8,1’i sendikalı. Üstelik kayıt dışı istihdam da dikkate alındığında, kadın işçilerin gerçek sendikalaşma oranı yüzde 6’lara kadar düşüyor.
- Genç kadın işsizliği yüzde 26,4 ve tarım dışı kadın işsizliği yüzde 32,9’a yükselmiş durumda.

- Türkiye’de geniş tanımlı kadın işsizliği ise 2 milyon 896 bine ulaştı. Ülkemizde genç kadın işsizliği OECD ve AB üye ülke ortalamalarının yaklaşık 2 katı.
- Son 5 yılda 722 kadın işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

- TÜİK’in verilerine göre toplam istihdam içerisinde kadın ücretli çalışan sayısının oranı yüzde 34.9, erkeklerin oranı ise yüzde 74.1. OECD ortalamasına bakıldığında ise erkeklerin iş gücüne katılım oranı toplamda yüzde 69.2 iken, kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 55.4. Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımı OECD ülkelerinin yarısı kadar

- Raporda AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında yüzde 9 civarında olan kadın işsizliğinin bugün yüzde 15.1’e ulaştığına da dikkat çekiliyor.

- Raporda Türkiye’de her 10 kadından en az 3’ünün 18 yaşının altında evlendirildiği ifade edilirken paylaşılan diğer veriler şöyle: “Türkiye’de 17 bine yakın kız çocuğu doğum yaptı ve doğum yapan kız çocuklarının 200’den fazlası 15 yaşın altında. Her gün en az 4 kadın şiddete maruz kalıyor. 2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 20 çocuk öldürüldü."

- Kadınların Türkiye’de siyaset içerisindeki temsil oranlarının oldukça düşük. Parlamentoda sadece 78 kadın milletvekili var, kadınların belediye başkanlığı oranı yüzde ise 2.86. Türkiye’de 50 binden fazla muhtar varken bunların yalnızca 674’ü kadın. Raporda 88 yılda 119 kadının belediye başkanlığı yaptığına dikkat çekiliyor.

paylaş