DÖHLER´de işe iade kararı

28 Kas 2018

Tekgıda-İş Sendikası Karaman'da faaliyet gösteren Döhler Gıda'dan örgütlendi. Döhler işvereni sendikalı oldukları gerekçesiyle 32 işçinin iş aktini feshetti.

Tekgıda-İş Sendikası'nın açtığı işe iade ve sendikal tazminat davalarında ilk karar kesinleşti. İstanbul Anadolu 26.İş Mahkemesi'nde görülen ve işten çıkarılan işçilerden Yaşar Alp'ın davasını kabul eden mahkeme, iş akdi feshinin sendikal nedene dayandığı gerekçesiyle işe iade ve 1 yıllık brüt ücret tutarında sendikal tazminata hükmetmişti. Yargıtay tarafından da onanan karara göre işçi işine geri dönecek ve sendikal tazminatını işverenden alabilecek.

 

Süreç nasıl gelişti?

Tekgıda-İş Sendikası'nın yürütttüğü örgütlenme çalışması sonucunda Döhler Gıda'da çalışanların büyük çoğunluğu kısa süre içerisinde sendikaya üye olmuştu. Bunun üzerine Tekgıda-İş, işyerinde çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı'na başvurmuş, Bakanlık sendikanın işyerinde çoğunluğu sağladığını taraflara bildirmişti. Ancak işveren yetki tespitine itiraz etmiş ve işçilere yönelik de sendikalı oldukları için baskılarını arttırmıştı. Şirket, 32 işçiyi işten çıkarınca Tekgıda-İş Sendikası sendikal mücadeleye başlamış ve işten çıkarılan işçilerin işe iadesi için dava açmıştı.

 

paylaş