KESK: Ocak ayı beklenmeden hemen maaşlara ek zam yapılsın

16 Eki 2018

KESK İstanbul Şubeler Platformu tarafından dün (15 Ekim 2018) Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Defterdarlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

"Enflasyon Arttı, Maaşlarımız Eridi. Ocak Ayını Beklemeden Ek Zam İstiyoruz" yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasında; “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz”, “Krizin Bedelini Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin”, “İnsanca Bir Yaşam için Birlik, Mücadele, Dayanışma” yazılı dövizler taşınarak, "Sefalete Boyun Eğmeyeceğiz", "İnsanca Yaşamak İstiyoruz", "Saraya Değil, Emekçiye Bütçe", “Patronlara Değil, Emekçiye Bütçe” ve “Krizin Bedelini Yaratanlar Ödesin” sloganları atıldı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen İstanbul 8 No.lu Şube Başkanı Zeliha Baksi tarafından okunan basın açıklamasında; “KESK Araştırma Birimi KESK-AR’ın 2018 Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı çalışmasına göre; dört kişilik bir aile için açlık sınırının 2.214 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 6.237 TL’ye ulaştığı, buna göre eş ve çocuk yardımı dahil ortalama 3.250 TL maaş alan kamu emekçilerinin hızla açlık sınırına yaklaştığı” belirtti.

Açıklamada, “siyasi iktidarın halkı oyalamaya ve yaşanan krizin faturasını emekçilere yıkmaya çalıştığı” ancak, “yaşanan krizin sorumlusunun, ücretleri gerçek enflasyon yerine hiçbir zaman tutmayan hedeflenen enflasyon rakamlarına göre belirlenerek gittikçe yoksullaştırılan asgari ücretliler, işçiler, kamu emekçileri ve emekliler olmadığı, dolayısıyla işçilerin, emekçilerin bu krizi yaratanlara borçlu değil, tam tersine yıllardır yaşanan kayıplar nedeniyle alacaklı oldukları” ifade edildi.

“Siyasi iktidarın yaşananları “Kriz, miriz yok. Bu da geçer yahu” diyerek karşıladığı, ancak gittikçe şiddetlenen zam kasırgası, kabaran faturalar ve artan hayat pahalılığı karşısında eriyen maaşlarla milyonlarca emekçinin ayın sonunu getiremediği” belirtilen açıklamada, KESK’e bağlı sendikaların üyeleri olarak aşağıdaki taleplere yer verilerek, tüm kamu emekçileri insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve güvenceli çalışma için bu taleplere sahip çıkmaya ve omuz omuza mücadele etmeye davet edildi.

TALEPLER:

  • Sadece bu yıl değil, yıllardır yandaş konfederasyonun altına imza attığı satış sözleşmeleri sonucunda yaşadığımız kayıplar telafi edilsin.
  • Maaşlarımızda Ocak ayı beklenmeden, hemen şimdi yaşanan gerçek enflasyon temel alınarak artış yapılsın.
  • Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ekmek gibi temel ihtiyaç mallarına yapılan zamlar geri alınsın, yeni zam yapılmasın.
  • Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılara son verilsin.
  • Sadece yaşadığımız gerçek enflasyon değil, bir ay önce açıklanan Yeni Ekonomi Programında (YEP) yer verilen 2018 yılı için yüzde 20.8, 2019 yılı için yüzde 15.9 enflasyon hedefleri bile yandaş konfederasyon yönetiminin altına imza attığı son satış sözleşmesinin çoktan hükmünü yitirdiğini ispatlamaktadır. Bu nedenle kamu emekçilerinin temel sorunlarının çözülmesi için bütçe döneminden önce gerçek bir toplu sözleşme yapılsın.

Basın açıklamasının okunmasından sonra KESK üyesi kamu emekçileri yanlarında getirdikleri maaş bordrolarını yakarak, ek zam taleplerini tekrarladılar.

paylaş