Sayıştay'dan mera alanları raporu

09 Eki 2018

Sayıştay tarafından hazırlanan eski adıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2017 yılı Denetim Raporu'na göre, 107 bin hektarlık mera alanı, tarım dışı kullanıma açıldı. Sayıştay'ın tespitine göre 81 ilin tamamında hayvan otlatmak için ayrılan alanlara bina, maden ocağı, cami, turistik tesis gibi yapılar inşa edildi.

 

Mera alanları yapılaşmaya açıldı

Rapor, birçok kamu kurumunda olduğu gibi Bakanlığın da milyarlarca liralık kaynağı, “denetimden uzak” kullandığını ortaya çıkardı. Sayıştay denetçileri, mera alanlarındaki yapılaşmaya dikkat çekerek, Antalya'da turistik mekan, İstanbul'da yol, Urfa'da ise baraj yapılmasını eleştirdi.

Antalya'da 744 hektarlık alana turistik tesis gibi bir çok yapının inşa edildiğini, Aydın'da 4 bin 498 hektar alana da zeytinlik ve futbol sahasının yapıldığı tespit edildi. Meralara Bolu'da cami, Urfa'da ahır ve baraj, İstanbul'da yol, Antep'te ise maden ocağı yapıldı. Kocaeli'nde ise 29 hektar mera işgal edilirken bu alanın bir kısmına “sanayi atığı” döküldüğüğ belirtilirken hangi bölgeni böyle kullanıldığı ise belirtilmedi. Böylece hayvanların otlatılması için kullanılması gereken araziler, yok oldu.

Raporda bakanlığın geçen yıl çiftçiye 12 milyar 899 milyon 337 bin TL destek ödemesi yaptığına yer veren denetçiler, bu ödemelerin ise işe yarayıp yaramadığının “bilinmediğini” belirtti.

 

paylaş