Flormar işçisinden hukuksal kazanım

09 Eki 2018

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan ve aylardır direnişte olan Flormar işçileri ilk hukuki kazanım elde edildi.

Gebze Organize Sanayi Sitesi’nde kozmetik bakım ürünleri üreten Flormar’ fabrikasında çalışan işçiler Petrol-İş Sendikasın'a üye oldukları için işten atılmışlardı. Petrol-iş'in iş yerinde yetki almasının ardından ilk olarak çoğunluğu kadın 20 işçi işten atılmıştı.

Sonraki günlerde de işten çıkarılmalar devam etti ve atılan işçi sayısı 80'i kadın işçi olmak üzere 119 işçiyi buldu. İşten atılan işçilere, şirket kazanılmış hiç bir hakkı ödemedi.

 

'Hak verilmez alınır'

Sendikal örgütlenme öncesi performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarılan Flormar işçisi Serdar Yıldırım'ın, Flormar’a açtığı işe iade davasını sonuçlandı.

Davayı kazandığını sosyal medya hesabından duyuran Serdar Yıldırım, “Arkadaşlar, işe iade davam sonuçlandı. 5 brüt 4 net tazminata karar verdi Mahkeme. Hepinizin kazanması dileğiyle. Hak verilmez alınır” dedi.

Sendikalı oldukları için hiç bir hakları ödenmeden işten atılan işçiler, fabrikanın önünde 17 Mayıs'tan bu yana eylem ve direnişlerini sürdürürek işlerini geri istiyor.

 

paylaş