İş olsun da!

09 Eki 2018

Sağlık Bakanlığı, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde merkez ve taşrada görevlendirilecek toplam 5 bin 298 temizlik görevlisi için ilan verdi. İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilen kadroya başvurma kriterlerini karşılayan adayların listeleri açıklanmaya devam ediyor. İnternet sitesi Gazeteduvar'ın haberine göre, 25 Ekim'de Ankara'da gerçekleştirilecek kura öncesi İstanbul ve Ankara'da kuraya katılmaya hak kazananların listesi İŞKUR tarafından ilan edildi. İki il için görevlendirilecek toplam temizlik personeli sayısı bin 473 kişiyken başvuranların toplam sayısı 107 bin 305 oldu. Başvurusu kabul edilenlerin 6 bini üniversite, 8 bini yüksekokul mezunu.

İstanbul ve Ankara

Türkiye İstatislik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayı verilerine göre Türkiye'de 3 milyon 315 bin kişi işsiz. Geçici işlerde çalışan ya da ailesinin desteğiyle hayatını sürdüren milyonlarca üniversite mezunu ise öğrenim gördükleri bölümlerin dışında farklı işler arıyor. Temizlik personeli görevi için İŞKUR'un ilan ettiği listelerde lisans ve ön lisans mezunlarının sayıları dikkat çekici. Ankara'da görevlendirilecek 40 kişilik temizlik işçiliği ilanına başvurup kuraya katılmaya hak kazananların toplam sayısı 55 bin 538 kişi olurken, bunların 3 bin 42'si lisans yani üniversite mezunu. En az ilkokul mezunlarının başvuru yapabildiği iş için Ankara'da 4 bin 184 de ön lisans (yüksekokul) mezunu kuraya katılmaya hak kazandı.

İstanbul'da, Sağlık Bakanlığı tarafından atanacak bin 433 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna başvurup kuraya katılmaya hak kazanan kişi sayısı ise 51 bin 767! Bunların 2 bin 835'i üniversite, 3 bin 969'u ise yüksek okul mezunu. Bu sayılara göre sadece iki il için 6 bine yakını üniversite mezunu, 8 bin 153 de yüksekokul mezunu, temizlik görevlisi pozisyonuna başvurdu.

 

paylaş