Tüm Emekliler Sendikası: Bu borç bizim değil, krizin faturasını biz emekliler ödemeyeceğiz

06 Eki 2018

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Genel merkezi tarafından alınan eş zamanlı eylem kararı gereğince Emekli-Sen İstanbul Şubeleri ve Temsilcilikleri tarafından bugün Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

"Bu borç bizim değil, krizin faturasını biz emekliler ödemeyeceğiz" pankartının açıldığı basın açıklamasında; “Krizi biz yaratmadık”, “Aynı gemide değiliz”, “Bu zamlar maaşımızı eritti”, “Sağlıkta kesintiye son”, “Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz”, “Elektriğe, Doğalgaza yapılan zamlar geri alınsın”, “Torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz”, “What is Mc Kinsey”, “İnsanca onurlu bir yaşam istiyoruz”, “Emekli yurttaş sensiz bir kişi eksiğiz. Emekli-Sen’e üye ol” yazılı dövizler taşınarak, "Sefalete Boyun Eğmeyeceğiz", "İnsanca Yaşamak İstiyoruz", "Saraya değil, emekliye bütçe" sloganları atıldı.

Temel gıda maddelerine, Elektrik, Su ve Doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle emekli maaşlarında yaşanan kayıpların giderilerek derhal ek zam yapılmasının istenildiği basın açıklaması vapurdan inen ve çevrede bulunan yurttaşlar tarafından da ilgiyle karşılandı.

Emekli-Sen Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Sosyal Güvenlik ve Sağlık Sekreteri Mehmet Vedat Şerifoğlu’nun da katıldığı ve Kadıköy Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Kılıç tarafından okunan basın açıklamasında; “Bu borç emekçi kesimin borcu değil, aksine borçlanan %1.lik kesimin borcudur ve onlar ödemelidir. Gelirlerin paylaşımında, adalette ve eşit yurttaşlık konusunda ayni gemide bulunmuyoruz ama nedense kriz ve borç ödeme konusunda ayni gemide olduğumuz ısrarla söylenmekte ve bunun milli mesele olduğu için hep beraber göğüslemek gerektiği vurgulanmaktadır. Emekli ve emekçi kesim olarak bunlara inanmıyoruz ve bu söylemlere karnımız toktur. 13 milyon emeklinin tamamına yakını ve asgari ücret alanların tamamı açlık sınırının altındadır. Bu şartlar altında yaşamını ikame etmeye çalışan insanlar sorunların altında ezilmekte ve çareyi kendini yakmakta ve intihar etmekte görmektedir” denilerek, “tüm emek ve demokrasi güçleri krizi yaratanların krizin faturasını emekçilere, ezilenlere ve emeklilere çıkartma girişimlerine ve saldırılarına karşı hızla harekete geçmeye, birlikte mücadele yürütmeye, omuz omuza vermeye” çağrıldı.

paylaş