Üçüncü havaalanı işçileri direnişte kararlı

15 Eyl 2018
havalimanı işçileri (iga) kararlı

Üçüncü havalanında çalışan işçiler insanlık onuruna yakışmayan kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi ve alamadıkları maaşlarının verilmesi talebiyle iş durdurmuştu. Yaptıkları iş durdurma eylemi ve açıklamaları ile kamuoyundan yoğun destek gören işçiler talepleri yerine getirilmemesi ve bazı arkadaşlarının gözaltına alınması üzerine eylemlerine devam etme kararı almıştı.

İşçilerin insani taleplerini görmezden gelen Valilik ve kaymakamlık, iş durdurma eylemini yasaklayıp işçilerin işbaşı yapmasını, yaptıkları eylemi sonlandırılmasını istemişti. Haklarını alana kadar işbaşı yapmayacaklarını belirten işçilere jandarma tarafında havalanı şantiyesinde geceyarısı operasyon düzenlendi. Yüzlerce işçi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 534 işçiden 380’inin Arnavutköy Jandarma Karakolu'nda, 73’ünün Maslak'ta bulunan İl Jandarma Komutanlığı'nda, 90’ının ise Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı'nda tutulduğu belirtildi.

Saldırılara karşı basın açıklaması

Hakkını isteyen işçilerin gözaltına alınmasını protesto etmek için DİSK/Dev-Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikaları ortak bir basın açıklaması için bugün (15 Eylül) Kadıköy Kalkedon Meydanı'na saat 19.00'a çağrı yaptı.

Kalkedon Meydanı'na basın açıklaması için gelen kitleyi polis alana sokmadı. Kitle, polisin tavrına karşı, "Gözaltılar serbest bırakılsın", "İnşaat işçisi yalnız değildir" sloganları attı. Kitlenin kararlı tutumu üzerine polis, halka müdahale ederek gözaltı yaptı. Polis alana girerek slogan atan herkese gözaltı yaptı.

Gözaltına alınanlar arasında DİSK/Dev-Yapı-İş başkanı Özgür Karabulut, DİSK genel merkez yöneticisi Kamber Saygılı, İSİG temsilcisi Murat Çakır var.

İşçiler ne talep ediyorlar?

İşçilerin 15 taleplik listesi şöyle;

– Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

– Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek

– Servis sorunu çözülecek

– Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek

– Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek

– Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak

– Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek

– İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek

– Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın

– Talepler basın karşısında okunacak

– İş cinayetleri çözülecek

– 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması

– Bayram ikramiyesi verilmesi

– Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması

– İşçi kıyafetlerinin verilmesi

havalimanı - iga işçileri kararlı

paylaş