Çocuk işçi sayısı artıyor

28 Ağu 2018

Türkiye'de son günlerde yaşanan ekonomik kriz, çocuk işçi sayısını da artırdı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "İş gücünde daha ucuz ve güvencesiz çocuk işçi çalıştırmaya yöneliş artıyor. Çocuk işçi sorunu bu süreçle daha da sorunlu noktaya doğru gitti. Aile ekonomisinin bozulması çocukların çalıştırılmasına da neden oluyor. 18 yaş altı çocuklarda çalışma saatleri, ücret, güvence gibi konularda yasal düzenleme ve denetimleri artırıcı uygulamalar bir an önce sağlanmalı" dedi.

Çalışma yaşı 10'a düştü

Çocukların üzerinde çalışma hayatıyla birlikte sorumluluğun arttığını kaydeden Gürer, şunları söyledi: 'Artan ekonomik sorunlar, çocuk işçi sayısında da artışa neden oluyor. Araştırmalara göre çocuk işçi sayısı 2 milyonu aştı. Yasak olmasına rağmen çocuklarda çalışma yaşı 10'a kadar düştü. Çalışmak zorunda kalan çocuk sayısındaki artış hak ihlali, istismar, iş cinayeti gibi olumsuzlukları da beraberinde getiriyor Resmi verilere göre 2013 yılında 59, 2014 yılında 54, 2015 yılında 63, 2016 yılında 56 ve 2017 yılında 60 çocuk iş yerinde hayatını kaybetti.

Karın tokluğuna çalıştırılan, fiziksel ya da ruhsal şiddete maruz kalan çocukların yaşadığı mağduriyeti önleyici yasal düzenlemeler zaruri hale getirilmeli. Çocuk işçiliğin artmasındaki temel nedenlerin başında artan yoksulluk geliyor.

Ev ekonomisine katkı için

Ekonomik sıkıntı yaşayan aileler, çocuklarını ev ekonomisine katkı sağlaması için çalıştırmak zorunda kalmış, işletmeler de sosyal güvenceden yoksun işçi çalıştırarak kendi yaşadığı ekonomik sorunlara, yasal olmayan yöntemlerle çözüm bulma yoluna gitmiştir. Bu vahim tablo, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin en önemli yansımalarından biridir." Çocuk işçilerin en çok tarım ve hizmet sektöründe çalıştırıldığını ifade eden Gürer, şöyle devam etti: 'Atık kağıt toplama, mendil satma, seyyar satıcılık, lokanta ve benzeri işyerlerinde de çalışan çocuk sayısındaki artış son yıllarda dikkat çekiyor. 18 yaş altı çocuk işçi sayısı yüzde 100 oranında arttı. Çocukların yüzde 46'sı ücretsiz aile işçileri olarak belirlenirken, karın tokluğuna çalışmak zorunda kalan çocuk sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Çocuk işçiliğinin artmasıyla kayıt dişilik da arttı."

paylaş