Saldırılara hazırlanmak!

08 Ağu 2018

16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran Seçimleri sonrası, Türkiye'nin ekonomik ve politik alanda nereye doğru evrileceği, başta işçi sınıfı olmak üzere tüm toplum kesimlerinde izleniyor.

Erdoğan/AKP iktidarı, hedefledikleri sistem değişikliğini gerçekleştirmek için ardı ardına adımlar atıyor.

Türkiye'nin, yüzyıllara dayanan modernleşme/aydınlanma ile parlamento/cumhuriyet geleneğinin bu adımlara nasıl karşı tepkiler oluşturacağı gelecek günlerimizi belirleyecek.

 

ABD saldırıları

Erdoğan/AKP iktidarı, bir yandan sistem değişikliğini oturtmaya uğraşırken, bir yandan da hem ekonomik alanda, hem de uluslararası alanda sıkışmalar yaşıyor.

ABD emperyalizmi ile yaşanan "Rahip Brunson" krizi, salt diplomatik ilişkilerde değil, dolarda yaşanan yükselişle ekonomi üzerinde de yük oluşturuyor.

15 Temmuz FETÖ/NATO darbesindeki başat rolünü gizlemeye çalışan, Suriye'de cihatçı savaştan istediği sonucu alamayan ABD, Erdoğan/AKP iktidarının sıkışmışlığını ve yönetsel hatalarını Türkiye'yi dize getirmek, bölgesel planlarını yeniden yaşama geçirmek için fırsat olarak değerlendiriyor.

ABD emperyalizminin, Türkiye ve bölge ülkelerine dönük programının değişmediği, sadece güncellemeye çalıştığı "Rahip Brunson" krizi ile bir kez daha ortaya çıktı.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş