Adaletsiz bir uygulama: "Arabuluculuk"

17 Tem 2018

İş uyuşmazlıklarında Zorunlu Arabuluculuk uygulaması 1 Ocak 2018 itibarı ile başlamıştı. Arabuluculuk uygulamasına başvuranların ilk altı aylık istatistikleri geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

İlk altı ayda 156 bin 799 iş uyuşmazlığı arabulucuya taşındı. Bu başvurulardan 69 bin 851 dosya anlaşmayla çözüldü, 36 bin 925 dosya çözümsüz kaldı, 50 bin 23 dosya ise halen görüşülüyor.

İlk istatistiklerin açıklanmasının hemen arkasından, Zorunlu Arabuluculuk uygulamasının, işçiler açısından yararları ile ilgili haberler basında yer almaya başladı. Özellikle, 8 bin lira isteyen bir işçinin, arabulucu hesaplamaları sonrası 11 bin lira alması öne çıkartıldı. Ayrıca, habere mahkemelerde iş uyuşmazlığı dosyalarını azaldığı da eklenerek arabuluculuk uygulaması güzellendi. Haberin veriliş şekli bile 'Zorunlu Arabuluculuk' uygulamasının emek düşmanı özünü açığa çıkartıyordu: "İşçi 8 bin istedi, yanlış hesap yaptığını söyleyen işveren 11 bin verdi..." Haberin neresinden tutalım, bu işveren çok adil ise ne demeye dava arabulucuya kadar gitti. İşçi hakkını işten çıkartıldığında neden alamadı? 'Adil işveren', 'sorun çözen arabulucu', bu tür haberleri arabuluculuk uygulaması devrede kaldığı sürece okumaya devam edeceğiz, şimdilik sükunetimizi koruyalım..

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş