Seçim sonuçlarına dair birkaç not

29 Haz 2018

Baskın seçimleri de geride bıraktık. Seçimlere dair yazmak için biraz erken belki ama en azından umutsuzluk havasını dağıtmaya çalışmak adına, önemli gördüğüm birkaç noktayı hızla yazmak istedim.

Öncelikle seçim sonuçları neyi gösterdi?
Veya şöyle soralım…

OHAL devam ederken, yazılı-görsel basın akıllara durgunluk verecek boyutta AKP karanlığına biat etmişken ve halkın gözleri görmez, kulakları duymaz hâle getirilmişken, seçmene dönük şeker, pirinç, bulgur, kömür, rüşvet o olmadı;  her düzeyde baskı, tehdit, şiddet artık oldukça olağan karşılanan araçlar hâline gelmişken seçim sonuçlarından ne beklenir?

Daha önemlisi; vatan-cumhuriyet-emek çizgisinde özetlenebilecek halkın temel talep ve beklentileri dururken, AKP-MHP ittifakının dışında davranan ittifak, parti ve bağımsızların program, söylem ve pratikleri ortadayken seçim sonuçları neyi gösterir? Kaybettiğimizi mi?

Her şeyden önemlisi, sınıf mücadelesinde bu süreçlere uygun propaganda, örgütlenme dinamikleri yeterince devreye sokulmamış/sokulamamışken seçim sonuçlarından ne bekliyorduk halkın ve işçi sınıfının kazanması mı?

Hiçbiri değil elbette. Kaybedilen bir şeyler var mutlaka fakat bu olsa olsa süregelen bir savaşta kaybedilen tek tek irili ufaklı mevziler olabilir, bütün bir savaş değil… Umutsuzluğa mahal yok.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş