Amerika , İngiltere ve Fransa Suriye'ye saldırdı.

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
14 Nis 2018
Emperyalist çete Suriye'ye saldırdı, bu sabah saat 4:20'de başlayan saldırıda Şam'daki bilimsel araştırmalar merkezi dahil üç nokta  füzelerle hedef alındı.  Saldırı başlar başlamaz Suriye hava savunma sisteminin devreye girerek atılan füzelerin önemli bir kısmını etkisiz hale getirdiği bildiriliyor. Emperyalist saldırganlar, birisi Şam yakınları, diğer ikisi Humus yakınlarında olan üç hedefi vurduklarını iddia etti. Saldırıda 100'den fazla füze fırlatıldı. Suriye ve Rusya askeri görevlileri, Suriye hava savunma sistemlerinin füzelerin çoğunu imha ettiğini açıkladı.
 
ABD-NATO, 1999'da  Yugoslavya (Belgrad),  2003'te Irak (Bağdat),  2011 Libya'da yaptığı gibi rahat hareket edemiyor, 2011 yılından beri saldırı altındaki Suriye, Rusya, İran, Lübnan Hizbullah'ı ile birlikte güçlü bir direniş sergiliyor.

 

Saldırı sonrası

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'ye yönelik saldırının 'bir defalık' olduğunu söyledi. Mattis, "Bu yıl geçen yılki saldırıya nazaran iki kat daha fazla silah kullandık. Hedefler daha titiz seçildi. Ağır bir saldırı olduğunu söyleyebilirim" dedi.

 

AKP'den açıklama

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesi kullanıldı.

 

Rusya

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova açıklamsında: "Suriye halkı önce Arap Baharı'na, sonra IŞİD'e, şimdi de 'akıllı' Amerikan füzelerine maruz bırakıldı. Yıllardır terör tehdidi altında ayakta kalmaya çalışan egemen bir devletin başkentine saldırı düzenlendi." dedi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi başkanı Aleksandr Şerin, "ABD Suriye'ye yönelik saldırılar düzenleyerek tüm uluslararası kuralları ihlal ediyor ve Rusya bunu saldırganlık eylemi olarak görmektedir" açıklamasında bulundu.

Şerin, "ABD Başkanı Trump sadece dünya çapındaki bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler'dir. Bu, ikinci Belgrad'dır. Bu bir dönüm noktasıdır, egemen bir devlete karşı savaş ilanıdır" dedi.

 

İran

“Amerika ve müttefiklerinin Suriye topraklarına yaptığı füze saldırısını şiddetle kınayarak, ABD ve müttefiklerinin söz konusu saldırının bölgesel ve uluslarası sonuçları konusunda uyarıyor.

Söz konusu saldır uluslarası kanunların açıkça ihlal edilmesi, Suriyenin egemenlik ve toprak bütünlüğünü görmezden gelindiği anlamına gelmektedir." denildi.