Suriye'de şaşırtmayan kimyasal saldırı yalanı

09 Nis 2018

Suriye halkı ve ordusu ülkelerini adım adım terör şebekelerinden temizliyor. Terör şebekeleri aşamalı bir biçimde Türkiye sınırındaki İdlip Vilayetine taşındılar. Suriye içinde başkent Şam'ın doğusundaki Guta'dan şiddetli terör saldırıları oluyordu. Buradaki teröristlerin önemli çoğunluğu askeri ve diplomatik çabalar sonucu yerlerinden ayrılıp kendileri için daha güvenli yerlere taşındılar. Bir kısmı da silah bırakıp, aftan yararlanarak sivil yaşama katıldılar.

Duma, bu bölgede daha küçük bir yer, buradaki terör şebekeleri, bir umutla defalarca denedikleri kimyasal saldırı yalanını tekrar devreye soktular. Kimyasal saldırı yalanının alıcısı da çok, başta ABD, İngiltere, Fransa ve benzerleri. AKP de koroya katıldı, Suriye yönetimi cezalandırılmalı dedi.

İsrail, ABD gecikmeden Suriyeyi bombalamalı dedi.

Kimyasal saldırı yapıldı denilen Duma'dan Ceyşül-İslam adlı terör grubu, Suriye yönetimiyle anlaşma yaparak tahliye edilmeyi kabul etti. Anlaşma koşulları içinde kimyasal saldırıdan etkilenenlerin tedavisi konusunda bir istek olmadığı belirtiliyor.

Rusya Savunma Bakanlığının Suriye'de Ateşkesi İzleme Merkezinin yöneticisi Tümgeneral Yevtuşenko, tahliye operasyonunun başlamasının kimyasal silah kullanılmadığına en büyük kanıt olduğunu söyledi.

paylaş