Emekçinin alım gücü düşüyor

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
05 Mar 2018

Hükümetin ekonomide açıkladığı “pembe” tablolar gerçek hayatla örtüşmüyor. İşçi, memur ve emeklinin alım gücü hızla düşerken, temel harcamalar artıyor.

Ekonomide çizilen “pembe tablolara” karşın Türkiye’de yoksulluk artıyor. Gıda, barınma gibi temel harcamalardaki artış, ücretlerdeki artışları geçti. İşçinin yaşayabilmesi için yapması gereken aylık asgari harcama 2 bin lirayı aştı. Temel harcamalardaki artış iki ayda 100 liraya, son bir yılda ise 450 liraya yaklaştı. Öyle ki, harcamalardaki artış, asgari ücretteki artışı ikiye katladı. Ortalama 3 bin 147 lira maaş alan memur, her ay 2 bin 68 lirayı sadece gıda ve barınma için harcıyar. Geriye kalan tüm ihtiyaçları için ise maaşından sadece 1079 lira kalıyor. Emeklinin durumu ise işler açısı. Tamamı yoksulluk sınırının altında, yüzde 75’i de açlık sınırının altında maaş alıyor. Türkiye şartlarında bu ücretlerle geçinebilmek ise olanaksız. İşçi, memur ve emeklide son durum şöyle:

 

Harcamalar asgari ücret artışını geçti

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon işçi asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Toplam 13.8 milyon işçi olduğu dikkate alındığında işçilerin yarısı asgari ücretli. Yıl başında 1404 liradan, 1603 liraya çıkarılan asgari ücret, geçim ücreti olmaktan çok uzak. Daha açıklandığında açlık sınırının altında kalan asgari ücret, bir işçinin yaşayabilmesi için yapması gereken aylık asgari harcamanın yanına bile yaklaşamıyor. Türk-İş’in araştırmasına göre bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti şubat ayında ilk kez 2 bin liraya aşarak, 2 bin 22 lira 8 kuruşa çıktı. Bir ailenin insan onuruna yaraşır düzeyde geçimi için gerekli harcama tutarı da yılın ilk iki ayında 93 TL arttı. Son bir yıldaki artış ise 437 TL oldu. Asgari ücret 199 lira artırılırken, harcamalardaki bir yıllık artış ise asgari ücretteki artışın iki katını da aştı. Şu anda 1603 lira olan asgari ücretle değil bir ailenin, bir işçinin bile geçinebilmesi mümkün değil.

 

Kamu emekçisi de açık veriyor

Kamu emekçilerinde de durum farklı değil. Ortalama kamu emekçisi maaşı 3 bin 147 lira. Türkiye Kamu- Sen’in araştırmasına göre, 4 kişilik memur ailesinin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2 bin 67 lira 49 kuruş. Ailenin sadece aylık gıda harcaması 1244 lira 4 kuruş oldu. Ortalama maaşın yüzde 65.7’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayrılıyor. Ortalama ücretle geçinen bir kamu emekçisi ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için maaşından geriye yalnızca 1079 lira, 46 kuruş kalıyor. Bir ailenin aylık en düşük harcama tutarı 5 bin 400 lira civarında. Ortalama kamu emekçisi maaşının 3 bin 147 lira olduğu dikkate alındığında, kamu emekçileri her ay 2 bin 253 lira açık veriyor.

 

Emekliler açlık sınırının altında

Emeklilerin durumu ise işçilerden de kamu emekçilerinde de kötü. İşçi emeklileri ortalama 1500 lira, kamu emeklileri ise ortalama 2 bin 100 lira maaş alıyor. Emeklilerin tamamı yoksulluk sınırının altında, yüzde 75’i de açlık sınırın altında maaşlarla yaşamaya çalışıyor. Emeklilerin yüzde 60’ı bankalara kredi borçlusu. Yüzde 25’i icralık. Geçmişte prim yatırdığı halde “işyeri sahteymiş” denilerek maaşları kesilen emekliler var. Bu kişilere yapılan maaş ödemeleri de geri isteniyor. Bu şekilde 30 bin kişiden bahsediliyor. Primleri asgari ücretten yatanlara ise şu anda 600-700 lira emekli maaşı bağlanıyor. Hükümetin asgari ücretin altında emekli maaşı alanların maaşlarının asgari ücret seviyesine çekileceğini açıkladı, ancak bunu uygulamaya koyuop koymayacağını yada zamanın henüz açıklamadı.