Birleşik Metal-İş'ten, DİSK'in kuruluş yıldönümü açıklaması

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
13 Şub 2018

Birleşik Metal-İş, DİSK'in 51, kuruluş yıldönümü sebebiyle "DİK, İşçi sınıfının pusulasıdır!" başlıklı yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, DİSk'in kuruluş ilkelerine vurgu yapılırken, kuruluş bildirgesinde yer alan, “Emperyalizmin, devletimizin ve milletimizin hayatına yeniden kastetme çabalarının arttığını ve bir avuç sömürücünün, aracının, kapkaççının bu çabalara katıldığını görmektedir” cümlesi öne çıkartıldı.

Açıklama metni:

DİSK, İŞÇİ SINIFININ PUSULASIDIR!

DİSK’in kuruluşunun 51. Yılını ilk günkü heyecan ve coşkuyla idrak etmekteyiz. Bilindiği gibi DİSK’in 1 numaralı kurucu sendikası Maden-İş’in devamı olan Birleşik Metal-İş Sendikamız, DİSK ilkelerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de yılmaz takipçisi olmaya devam edecektir.

DİSK işçilerin ekonomik ve demokratik mücadele örgütü olarak ülkemizde, sermayeden ve devletten bağımsız, demokratik sınıf ve kitle sendikacılığını temsil etmek amacıyla kurulmuş ve yıllar boyunca bu yolda ilerleyerek işçi sınıfı mücadelesine çok büyük kazanımlar sağlamıştır.

Türkiye işçi sınıfı mücadelesine altın harflerle yazılan büyük ve şanlı 15-16 Haziran direnişlerini, 1 Mayısların Taksim Meydanı’nda kitlesel olarak kutlanmasını, DGM direnişlerini, “Faşizme Geçit yok” eylemlerini gerçekleştiren DİSK’in, o parlak ve şanlı günlerine dönmesi en büyük temennimizdir.

Kuruluş Bildirgesinde “Emperyalizmin, devletimizin ve milletimizin hayatına yeniden kastetme çabalarının arttığını ve bir avuç sömürücünün, aracının, kapkaççının bu çabalara katıldığını görmektedir” cümlesiyle genel felsefesini ortaya koyan DİSK’e ve bu kimliğe sahip çıkan bağlı sendikalara, bugün ülkemizde yaşananları dikkate aldığımızda, kuruluş günlerinde olduğundan çok daha fazla görev düştüğü ortadadır.

DİSK’in 1967 yılındaki bu tespitlerinin bugünlerde de benzer bir görünüm arz ettiğini dikkate alırsak DİSK’in doğrularının aynıyla geçerli olmakla beraber bugün itibariyle hayata geçirme ve ilkelere sahip çıkma anlamında bazı sıkıntılar yaşandığını da görüyoruz.

Ne yazık ki 1977 yılında Kemal TÜRKLER’in DİSK Başkanlığı’ndan ayrılması ve ardından 1979 yılında Maden-İş Sendikası’nın DİSK’ten ihraç edilmesi ile başlayan bu olumsuz sürecin bazı dönemsel kesintilerle de olsa devam etmesi bizleri endişelendirmekte ve sorumluluğumuzu artırmaktadır.

İşçi sınıfının bugün yaşadığı sorunlarla mücadele edebilmek sadece DİSK’in 1 numaralı kurucu Genel Başkanı Kemal TÜRKLER döneminde olduğu gibi DİSK’i DİSK yapan anlayış ve ilkeleri hayata geçirebilmekle mümkün olacaktır.

Bu nedenle DİSK’in 51. Kuruluş Yıldönümünde, kuruluş bildirgesinde vurgulananları ve yükseliş dönemindeki anlayış, ilke ve değerleri tüm topluma bir kez daha hatırlatmayı bir görev biliyoruz.

Aynı eski günlerde olduğu gibi DİSK’in sınıf siyasetine ve kitlesel bir güce kavuşması için özellikle Kemal TÜRKLER’in başkanlığındaki mücadeleci gücüne kavuşması adına Birleşik Metal-İş sendikası olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzun kamuoyunca bilinmesini istiyoruz. Saygılarımızla.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI Genel Yönetim Kurulu