Kuraklık ekinleri vuruyor

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
13 Şub 2018

Kuraklık çiftçileri kara kara düşündürüyor. Son yılların en yağışsız kışı nedeniyle buğday tarlalarındaki sararmalar dikkat çekiyor. Beklenen yağışların olmaması halinde rekolte ve kalitenin düşeceği ifade ediliyor.

Ekim ve kasım aylarında ekilen buğdayların kar ve yağmur yağışının azlığı sebebiyle sararmaya başladığını belirten tarım uzmanları, ekinin azot yetersizliğinin gözle görülür duruma geldiğini söyledi.

Azot toprağa karışmıyor

Havada bulunan azotun ancak yağışlar sayesinde toprağa karışabildiğine dikkat çeken tarım uzmanları; “Azot gazı yağışlarla toprağa karışıyor ve burada amonyum ve amonyum nitrat formuna çevrilince bitki tarafından alınıyor. Yetersiz yağış yüzünden azot gazı toprağa karışamadı" dediler.

Sadece buğdayda değil meyvede de sıkıntılar yaşanacağını belirten uzmanlar endişelerini şöyler aktardılar: “Meyveye böyle giderse ilaç yetiştiremeyeceğiz. Mart ayında dondan da bir çok meyve ağacı etkilenecek. Bu yıl çiftçiler için sıkıntılı bir sene olabilir. İnşallah önümüzdeki günlerde kar yağar da çiftçinin sıkıntıları biter".

Kalite ve rekoltede büyük düşüş yaşanabilir

Önümüzdeki 3 ay içinde kar olmasa da yağmur beklediklerini ifade eden uzmanlar; “Yağışlar sayesinde toprak yeterince azot alırsa sıkıntı olmaz. Çiftçilerimiz şubat ayının ikinci haftasından itibaren azotlu gübre de kullanabilirler. Beklenen yağışlar gelmezse buğday ekili alanlarda yüzde 50'lere varan rekolte ve kalite düşüklüğü görülebilir. Biz bununla ilgili üreticilerimizi ikaz etsek de yağış olmaması durumunda yapabileceğimiz bir şey kalmıyor." dedi.