Asgari ücret Ocak'ta erimeye başladı

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
07 Şub 2018

Enflasyon nedeniyle maaşları eriyen çalışanlar en azından ücretleri üzerindeki vergi yükünün azaltılmasını beklerken, hükümet düzenlemeyi asgari ücretle sınırlandırdı.

Asgari ücrette yapılacak düzenleme de sadece bekâr ve çocuksuz işçiyi kapsıyor. Evli, çocuklu asgari ücretli ise Ocak'ta aldığı ücreti vergi kaybı nedeniyle Aralık ayında yine alamayacak. Ücretlerdeki erime ise çift haneli enflasyon nedeniyle daha Ocak ayında başladı. Çalışanlar Ocak'ta aldığı ücreti vergi kesintileri nedeniyle Aralık'ta alamıyor. Gelir vergisi tarifesine göre 14 bin 800 liraya kadar olan gelir için yüzde 15 vergi ödeniyor. Yıl başından itibaren ele geçen ücret 14 bin 800 lirayı aştığında ise çalışanların ödeyecekleri vergi dilimi yüzde 20’ye çıkıyor. 14 bin 800 lira ile 34 bin lira arası geliri olanlar için gelir vergisi tarifesi yüzde 20.

350 lira kesinti

Türk-İş’e göre Ocak'ta net 2 bin 500 lira alan çalışanın ücreti aralıkta kesintilerle 350 lira düşüyor. Sendikalar yıllardır ücretler üzerindeki vergi yükünün azaltılmasını istiyor. Türk-İş; “Çok kazanandan çok vergi alsınlar, düşük ücretliden vergi almasınlar” talebini dile getirdi.