NBŞ'nin zararları bakanlık raporunda

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
06 Şub 2018

Mısır şurubundan yapılan ve kamuoyunda nişasta bazlı şeker olarak bilinen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ)’nin zararları Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belgelendi

Bakanlık raporunda yer alan bilgilere göre, nişasta bazlı şekerlerin zararları saymakla bitirilemezken, hükümetten kotaların biran önce düşürülmesi talep edildi. Hükümet son 16 yılda 2017 yılı hariç her yıl NBŞ kotalarını ülkenin ihtiyacı olmadığı halde artırmıştı.

12 Bilim insanı inceledi

Sağlık Bakanlığı, kamuoyunda ciddi tartışma konusu olan nişasta bazlı şekerlerle ilgili Bilim Kurulu’nu 8 yıl sonra yeniden topladı. Her biri alanında uzman 12 bilimciden oluşan Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin insan vücuduna olan etkilerini bilimsel araştırmalar ışığında yeniden değerlendirdi. Dünyadaki gelişmeleri de inceleyen Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin zararları ile ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı.

NBŞ'nin insan vücuduna olumsuz etkilerine yönelik kararlar, Bilim Kurulu’ndaki 12 bilimcinin oy birliği ile alındı. NBŞ'nin zararları saymakla bitirilemezken, Bilim Kurulu gelecek nesillerin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Politikaları etkiler mi?

Tarihi rapor, NBŞ'ye yönelik bütün politikaların yeniden gözden geçirilmesine neden olacak. Özellikle Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu rapor doğrultusunda acilen gerekli adımları atması bekleniyor. Kotaların düşürülmesi ve gıda maddesinde kullanımına da sınırlama getirilmesi gerekiyor.