Ölen Koreliler bir bir diriliyor mu?

30 Oca 2018

Günümüzde medyanın gücü yadsınamaz. Medya hayatımızın tam ortasında duruyor ve bizi istediği gibi yanıltma gücüne sahip. Neyi, nereden okuduğumuza, haber kaynağımıza çok dikkat etmeliyiz. Haber kaynağınız Vaşington Post, New York Times, Google, Yahoo, BBC, CNN gibi kapitalist-emperyalist tekellerse bu kaynaklardan aldığınız haberleri çok iyi bir süzgeçten geçirmelisiniz.

Bunun en bariz örnekleri bu medya kanallarından yayılan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ilgili haberlerdir. “Kuzey Kore liderinin; eş, dost, akraba ve tanıdıklardan ara sıra da askeri personelinden birilerini düzinelerce köpeklere yedirdiği, kıyım kıyım kıydığı, birilerini bir kaç kez kurşuna dizdiği!” haberlerine  bizim burjuva basında da rastlarsınız. Yani burjuva basına bakılsa Kore lideri tek başına Kore'de insan koymadı dersiniz. Bizim medyaya göre Kore liderinin “akrabaları soyup köpeğe yedirmek, lime lime kıymak, yine akrabalardan amcasını ve çocuklarını ara sıra üç beş gün aç bırakmak!” gibi fantezileri de varmış!

İşte bu yalanlar sonradan bir bir ortaya çıkıyor. Normal insanın yüzü bir yalanı ortaya çıktığında kızarır, özür diler. Ama burjuva basın yalanı ortaya çıktığında tek ses çıkarmaz. Biz süre sonra Kore ile ilgili bir yalan daha yazar. İşte Rusya'dan yayın yapan “Russia Today” websitesi de dünya basınının bu yalan-manipülasyon haberleri ile dalga geçmiş.

Yenidünya okurları için Ozan Eray Gökçin çevirdi. İyi okumalar.

Zombi Halk ? “İdam Edilen” Korelilerin Yeniden Hayata Dönüşü

Kore Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un batı medyasında hoşuna gitmeyen insanları idam etmesiyle meşhurdur- ki yine bildiğiniz üzere bu ülkede ölen insanlar hayata geri dönmeleriyle meşhurdur!

Batı medyası düzenli olarak Kim Jong-un’un teatral bir şekilde insanları kurşuna dizdiğini ya da çizgifilmsel olarak aç köpeklere yedirdiğini ya da lav silahıyla yaktığını yazıyor.

Koreli pop star Hyon Song-wol 2013 yılında kurşuna dizildiği haberinden sonra 2014 yılında canlı ve iyi bir şekilde televizyona çıkmıştı.

Sanatçının kendi grubu olan Moranbong Band, Unhasu Orkestrası şefi ve Wangjaesan Light müzik grubu gibi isimlerin de dahil olduğu 11 kişiyle beraber idam edildiği haberleri yapılmıştı.

Bu 12 kurban kendi seks kasetlerini yapmak ve bunları satmak ile suçlanmıştı. Kim ile romantik bir ilişkisi olduğu iddia edilen Hyon Song-wol Cumartesi günü Güney Kore’de yapılan Kış Olimpiyatları’nda görüldü.

2016 yılında Kuzey Kore komutanlarından Ri Yong Gil’in ayrımcılık yapmaktan, otoritesini kötüye kullanmaktan ve yolsuzluktan dolayı idam edildiği haberleri yapılmıştı. Daha bir çok haber gibi bu haberin de yalan olduğu ortaya çıktı.

Güney Kore istihbarat ofisi (Batı medyasının yalanlarına o kadar inanmış olmalı ki) idam sonrası komutanın ismini Kore Ordusu listesinden çıkarmıştı. Buna karşılık şöyle bir problem vardı, bir kaç ay sonra Ri Yong Gil sırf mayıs ayında yapılacak olan İşçi Partisi Kongresi için dünyaya geri dönmüştü ve daha yüksek bir rütbeye sahipti.

Eğer batı medyasına inanıyorsanız Kim’in yaşlı akrabalarını pek sevmediğini gözlemleyebilirsiniz. Öyle ki 2014 yılında Kim kendi öz dayısını 120 tane aç köpeğe yem ederek idam etmişti.

Aslında dayısı Jang Song Thaek gerçekten de idam edildi fakat köpeklere yem etme olayı ilk olarak Çinli bir mikroblog sitesi tarafından uydurulmuştu.

Dahası amcasını köpeklere yediren Kim, gözlerini halası Kim Kyong-hui’ye dikmişti.

Babasının kardeşi Kyong-hui ve dayısı Jang Song Thaek’in karısı olan Kim Kyong-hui liderin özel isteği üzerine zehirlendiği haber edilmişti. Fakat, bir kere daha bu haber de yalan çıktı. Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre kendisi kanser tedavisi görmekte ve hayatta.

Yazının ingilizce metni:: https://www.rt.com/news/416572-north-korea-executed-kim-return/

paylaş