Suriye'den sınır gücüne sert tepki

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
16 Oca 2018

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin kuzeyinde 30.000 kişilik 'sınır güvenlik gücü' kurma planına sert tepki gösterdi. Bu planın 'Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik açık bir saldırı' olduğu belirtildi.

SANA'da yer alan habere göre, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda silahlı milis gücü kuracağını açıklamasını şiddetle kınayarak bu girişimin bölge ülkelerini parçalama, gerginlikleri tırmandırma ve krizlerin çözümünü engellemeye yönelik yıkıcı politikaları kapsamında geldiğini belirtti.

'Uluslararası hukuku ihlaldir'

Bakanlık, Suriye’nin, ABD’nin ülkenin kuzey doğusunda silahlı milis gücü oluşturma girişimi kuracağına ilişkin açıklamasını şiddetle kınadığını söyledi. ABD’nin bu girişimini “Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik açık bir saldırı ve uluslararası kanunlara ciddi ihlal” olarak nitelendirdi.

Amerikan Yönetiminin bu girişiminin aynı zamanda bölgedeki Siyonist Amerikan projesine hizmet amaçlı, Arap ulusuna yönelik düşmanlığını açıkça gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, Suriye hükümetinin bu adımın uluslar arası barış ve güvenlik üzerinde olumsuz sonuçları olacağı konusunda uyardığını da aktarıldı.

Uluslararası topluma uyarı

Suriye hükümetinin, uluslar arası toplumu ABD’nin bu adımına karşı çıkmaya ve Washington yönetiminin politikalarına hâkim olan bu tahakküm zihniyetine ve kibre son vermek için harekete geçmeye davet ettiğinin altı çizildi.
Suriye hükümetinin ABD destekli milis grubunda yer alacak Suriye vatandaşlarının "vatan haini" olarak kabul edileceğini ve bu kişilere yönelik muamelenin de buna göre olacağı belirtildi.

Açıklamada, "Söz konusu silahlı milislerin askeri çözüme yönelmesi nedeniyle siyasi çözümü de baltalayacağına" dikkat çekildi.

Bakanlık tarafından, "Cihatçı çetelerin terörü ile Amerikan projesi ve maşalarına karşı büyük zaferler kazanan Suriye halkı ve ordusunun Amerika’nın yenilenen komplolarını bozma, Amerika’nın ve işbirlikçilerinin Suriye’deki varlığını sona erdirme, Suriye toprakları üzerinde meşru egemenliğini kurma, topraklarının ve halkının birlik ve bütünlüğünü koruma konusunda her zamankinden daha azimli ve kararlı olduğu" vurgulandı.

ABD ne demişti

ABD yaptığı açıklamada, "Sınır güvenlik birimi adı altında oluşturulacak ordunun 30 bin kişilik olacağı, bu ordunun Türkiye ve Irak sınırları boyunca faaliyet göstereceği" ifade edilmişti. Kurulacak yeni birim PYD'nin ana bileşenini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin altında olacağı da eklenmişti.