ABD'de bazen iyi şeyler de oluyor: Los Angeles İli Emek Federasyonundan ilerici bir karar

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
12 Oca 2018

ABD emperyalizmin merkezidir. Kapitalist ilişkilerin en çok geliştiği merkezlerden biridir. Emek hareketinin, sendikaların ve işçi hareketlerinin her dönem güdük kalmaya mahkûm edildiği, büyük tekellerin sürekli olarak işçi haklarına saldırdığı dünya işçi sınıfının kayda değer bir bölümünün yaşadığı bir ülkedir.

İşte böyle bir ülkede yıllardır dünyanın her yerinde olduğu gibi kararlı bir mücadele yürütülüyor. Yakın geçmişten hatırlarsak; otel işçileri dünyanın en uzun grevlerinden birini yapmışlardı, Walmart gibi dünyanın en yaygın market zincirlerinde örgütlenme çalışmaları yürütülüyordu ve ücretlerin saatlik 15 dolar olması için mücadele ediliyor.

ABD Los Angels ili Emek Federasyonu 18 Aralık 2017'de tarihî bir adım attı. Bu tarihî adımla bir dışlanmışlık dönemini kapatarak yeni bir dönem açtı, toplumsal katılım dönemi. Kaliforniya'daki, belki de Amerika'daki bu en güçlü yerel emek örgütü tüzüğündeki arkaik dili temizledi, düzeltti ve geliştirdi. Yapılan değişiklikle komünistlerin bu emek örgütüne üyeliğini yasaklayan maddeler tüzükten temizlendi.

Eski tüzüğün maddeleri 1917 Ekim Devrimi sonrası 1918'deki “Yabancılar ve İsyan Yasası” ve yine II. Dünya Savaşı sonrası soğuk savaş döneminde 1947'deki Taft-Hartley Yasası çerçevesinde oluşturulmuştu. Oluşumunda sendikaların komünizme karşı ABD dış istihbarat örgütü CİA ve ABD yönetimi ile yakın işbirliği yapmasını hedefliyordu. ABD yönetimi istihbarat örgütü ile sendikaları ve sendikal hareketi bu dönem baskı altına alarak sendikaların hem içte hem de dışta komünizme karşı mücadelede yoğun olarak kullanılmasını sağlamıştı.

Bu emperyalist ABD yönetiminin işçi sendikalarına ve emek alanında çalışanlara yönelik baskılarına rağmen alınmış önemli bir karardı. ABD emperyalistlerinin, tekelci sermayenin eşitlik, özgürlük ve kardeşlik korkusu elbette devam edecektir ancak ilerici sendikaların aldığı ilerici kararlar damla damla da olsa işçi sınıfının değirmenine su taşıyacaktır.