Metalde grev sesleri

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
12 Oca 2018

Metal Eşya İşverenleri Sendikası (MESS)’in çağrısı ile dün (11 Ocak 2018) yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadı. Metal işçileri önerilen teklifi ciddiyetsiz olarak tanımladılar.
MESS’in verdiği teklif:

* Sözleşme yürürlük süresi 3 yıl.

* Ücret zammı yüzde 6,4. Diğer 6’şar aylarda enflasyon oranında artış. Zam, işyeri ortalamasına göre verilecek.

* Sosyal haklarda ise 1. Yıl yüzde 12,80. Diğer yıllarda yıllık enflasyon oranında artış.

 

Gelişmeler üzerine Birleşik Metal-İş bir açıklama yayınladı:

"MESS’in bugünkü teklifi göstermektedir ki, MESS metal işçilerinin son aylarda verdiği mücadeleden yeterli mesajı almamış. Oysa, artık grev kapıda.

MESS’in bugünkü teklifi metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi gerektiğine işaret etmektedir. MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür.
Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır.
Sendikamız, yarın Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, önümüzdeki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacak ve süreci bir üst aşamaya taşıyacaktır."

 

Türk Metal-İş ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, alınan kararlar doğrultusunda eylem takviminin uygulanacağı, mevzuata göre arabulucu raporu kendilerine ulaştırılmadan grev kararı alınamadığı belirtilerek, “Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır” denildi.