1920’li yıllarda Sovyet Rusya Türkiye Cumhuriyeti İlişkileri

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
30 Eki 2017

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşında yenilgiye uğramasından sonra verdiği Ulusal Kurtuluş Savaşı ile 94 yıl önce kuruldu.

1. Dünya savaşında Osmanlı İmparatorluğu'nun karşı cephesinde bulunan Çarlık Rusyası'nda ise 7 Kasım 1917'de sosyalist devrim gerçekleşmiş ve ardından Sovyet Rusya resmen 1. Dünya savaşından çekilmişti.

Sovyet Rusya'nın sömürgeci ve emperyalist saldırılara karşı ezilen halklara verdiği destek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında da büyük önem taşımaktadır. Bu önemi Mustafa Kemal Atatürk şöyle ifade eder;

"Eğer Rusya’nın desteği olmasaydı yeni Türkiye’nin … istilacılar üzerindeki zafer kıyaslanmayacak kadar çok daha büyük kayıplarla kazanılabilirdi veya belki de hiç mümkün olmazdı. Rusya Türkiye’ye hem manevi, hem de maddi yardım göstermiş ve milletimizin bu yardımı unutması suç olur"

Hazırladığımız interaktif sayfada Sovyetler Rusya’nın kurulmasından sonra 1920’li yıllar boyunca iki ülke arasında sürekli gelişen ve karşılıklı iyi niyete dayanan ilişkilerin özetini bulabilirsiniz.