Che Guevera elli yıl önce bugün katledildi

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
09 Eki 2017

1928 yılında, Arjantin’de doğan Che sadece kendi ülkesinin değil, bütün dünyanın enternasyonal bir devrimci olmanın sorumluluğuyla hareket etti. 1954 yılında Kübalı devrimcilerle tanıştı. Fidel Castro ve yoldaşlarıyla beraber Küba diktatörü Batista’ya karşı gerilla savaşına katıldı. Fidel, Che ve yoldaşlarının dağlardan, Küba Komünist Partisi’nin kentlerden verdiği mücadele sonuca ulaştı. 1 Ocak 1959 yılında Batista bir uçağa atlayarak Dominik Cumhuriyetine kaçtı.

6 Ocak 1959 tarihinde başkent Havana, devrimcilerin eline geçti. Che devrimi Latin Amerika ülkelerine yaymak için 1965 yılında Kongo’ya geçti, orada gerilla savaşına katıldı. 1966 yılında Bolivya'ya geçti, Bolivya'ya geldiğini haber alan ABD, CIA  elemanlarını ve askerî danışmanlarını bölgeye gönderdi. Bolivya diktatörü René Barrientos’un güçleri ve ABD özel kuvvetlerince pusuya düşürüldü. 9 Ekim 1967 tarihinde öldürüldü.

Ch, 60’lı yıllarda dünyada Amerikan emperyalizmine karşı savaşımın bayraklaşmış sembol ismidir. Küba devriminin önderlerinden biri olarak, Latin Amerika, Afrika ve Asya halklarının en yakın destekçisidir. Bugün öldürülüşünün ellinci yılında, onun enternasyonal bir devrimci olarak yaptıkları, dünya emekçilerinin, gençlerinin, kadınlarının yoluna ışık tutuyor.