ABD konsolosluk çalışanı casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
05 Eki 2017

FETÖ’cü polis müdürleri ve kaçak savcı Zekeriya Öz ile irtibatı belirlenen ABD İstanbul Başkonsolosluğu ‘irtibat görevlisi’ Metin T. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile İstanbul'da gözaltına alındı. Metin T. casusluk suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Metin T.’yi “siyasi ve askeri casusluk”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutukladı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli M.T,'nin ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Başsavcılıkça yürütülen soruşturma neticesinde Metin T.’nin 15-25 Aralık öncesi, Zekeriya Öz‘ün makam odasındaki sabit telefonu ve Öz’ün oğluyla irtibatı tespit edilmişti.

Metin T.’nin ayrıca 2012’den itibaren FETÖ’cü eski polis müdürleri Yakup Saygılı ve Nazmi Ardıç gibi isimlerle irtibatlı olduğu saptanmıştı.