IŞİD ve El Nusra'ya darbe

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
02 Eki 2017

Suriye ordusu ve müttefik güçler, IŞİD ve El Nusra (yeni adıyla Fetih El Şam) çetelerine ard ard yeni darbeler indiriyor. Deyr ez Zor işgalinden sonra moralleri bozulan ve dağılma sürecine giren cihatçı çeteler, üyelerini motive atmak için yaptıkları tüm saldırılardan büyük yenilgi alarak çıkıyor. Suriye ordusu ve müttefiklerinin attıkları sistemli adımlarla Suriye topraklarının yüzde 85'i Suriye hükümetinin kontrolüne geçti.

ABD planı etkisiz kılındı

Lübnan’da yayımlanan El-Ahbar gazetesinin haberine göre 29 Eylül'de başlattığı saldırıya öldürülen sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani’nin adını veren IŞİD, Suhna ile Deyr ez Zor’u birbirine bağlayan ana yolu, Deyr ez Zor’un güneyindeki Hamima beldesini ve Humus’un doğusundaki T3 santralini ele geçirmeyi hedefledi.

Çok sayıda intiharcı ve bombalı araç kullanarak saldırılarını başlatan IŞİD, eş zamanlı olarak Suriye ordusu ve müttefiklerine ait 10’dan fazla mevziyi hedef aldı. Saldırının başlarında Şula kasabasını ele geçiren IŞİD, Kebacib beldesi ile Herbişe çevresine kadar ulaştı. Hamima ve T3 üzerinde baskılarını artıran IŞİD el-Heyl tepeleri üzerinden Suhna’ya ulaşmaya çalıştı.

IŞİD’in büyük saldırıları ilk aşamada Suriye ordusu savunma hatlarını sarstı; ancak Suriye ordusu eş zamanlı iki karşı saldırı başlatarak birinci saldırıda Deyr ez-Zor’dan Şula’yı ikinci saldırıda da Suhna’dan Kebacib’i hedef aldı.

Rus ve Suriye uçaklarının hava desteği ile IŞİD’in ele geçirdiği yerleri tekrar kontrol altına Suriye ordusu ve müttefikleri, Kebacib çevresinde yeniden buluştu ve IŞİD’in bölgedeki hakimiyetine son verdi.

Hamima ve T3 bölgelerinde de IŞİD’in saldırılarını püskürten Suriye ordusu onlarca IŞİD’liyi öldürdü.

Suriyeli bir askeri yetkili IŞİD’in bu geniş çaplı saldırısının ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun planıyla uyumlu olduğunu belirterek Suriye ordusunun bu planı etkisiz kılmış olduğunu söyledi.

Suriyeli askeri yetkili ayrıca güvenlik önlemlerinin tamamlanmasından ve buradaki askeri güçlerin arttırılmasından sonra yolun tekrar açılacağını söyledi.

Rusya'dan açıklama

IŞİD ve Fetih el Şam'ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) son günlerde devam eden Suriye'nin batı ve doğu kesimlerine saldırma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, iki örgütün son birkaç ay içindeki en ağır darbeyi aldığını açıkladı.

Konaşenkov, "IŞİD ve Fetih el Şam'ın son günlerde devam eden Suriye'nin batı ve doğu kesimlerinde saldırı düzenleme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Teröristlerin Deyr ez Zor ve İdlib'deki Suriye mevzilerine zaman ve doğrultu bakımından koordineli olarak gerçekleştirdiği saldırılar Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin desteğiyle başarılı bir şekilde püskürtüldü ve tüm militanlar öldürüldü" dedi.

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin etkili eylemleri sonucunda IŞİD ve Fetih el Şam'ın muharebe kabiliyetine önemli bir darbe vurulduğunu kaydeden Konaşenkov, bunun son aylarda iki örgütün aldığı en büyük darbe olduğunu vurguladı.

Ağır darbe

Öte yandan Konaşenkov, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin 19-29 Eylül tarihlerinde 2.359 militanı öldürdüğünü, yaklaşık 2.700 militanıysa yaraladığını kaydetti.

Öldürülen militanların 16'sının çeşitli rütbelerdeki saha komutanları olduğunu da aktaran Konaşenkov, 400'den fazla militanın Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden olduğunun altını çizdi.

Rus yetkili, operasyonlar sonucunda 67 sığınağın, 27 tankın, 21 çoklu roketatar sistemi, 149 ağır silah yüklü aracın, 17 'cihat mobil'in ve 51 mühimmat deposunun imha edildiğinin de altını çizdi.

Diğer taraftan Konaşenkov, Suriye ordusunun Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin desteğiyle yürüttüğü Irak'tan Suriye'ye geçen yaklaşık 1.500 militanı Deyr ez Zor'un doğusunda kuşatma ve imha etme operasyonunda sona gelindiğini bildirdi