Toplumsallaşma ve Eğitim

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
29 Eyl 2017

AKP onbeş yıldır iktidarda,  Erdoğan 28 Mayıs 2017 tarihinde Ensar Vakfında yaptığı konuşmada: “Biliyorsunuz siyasi olarak iktidar olmak başka bir şeydir. Sosyal ve kültürel iktidar ise başka bir şeydir. Biz 14 yıldır kesintisiz siyasi iktidarız. Ama hala sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda sıkıntılarımız var. Elbette çok sevindirici, ümit verici gelişmeler yaşandı. İmam Hatiplere olan ilginin artması; tüm okullarda Kuran-ı Kerim, Siyer-i Nebi, Osmanlıca gibi derslerin seçmeli olarak okutulması başlı başına çok güzel şeyler. Bununla birlikte ülkemizin ihtiyacı, milletimizin talebi, bizim hayalimiz olan nesillerin yetiştirilmesi konusunda hala pek çok eksiğimiz bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

4 Ağustos 2017 tarihinde ise AKP'li Ayhan Oğan "yeni bir devlet kuruyoruz bunun kurucusu Erdoğandır" dedi.

AKP'nin eğitimde ve toplumsal hayatta yapmaya çalıştığı, gerici, bilim dışı, dinci, kadını aşağılayan, emekçi haklarını tırpanlayan, çiftçiyi yoka mahkûm eden uygulamaları bugünlerde çokça tartışılıyor.

İsmail Kaplan'ın "Türkiye'de Milli Eğitim İdeolojisi ve Toplumsallaşma Üzerindeki Etkisi" adlı kapsamlı incelemesinin girişinden bir bölümü okurlarımıza sunuyoruz.

Yazının devamı için tıklayınız