Hükümet 'Hedef Sıfır Kaza' dedi; “753 işçi yaşamını yitirdi”

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
27 Eyl 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan ‘istihdam seferberliği’ çerçevesinde eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla 13 Mayıs’ta 3.Havalimanı’nda ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklerasyon’ imza töreni düzenlenmişti. Eksenini inşaatların oluşturduğu ve dört ay sürecek olan sıfır kaza kampanyası çerçevesinde Bakanlık bürokratlarının her şehre 2-3 kez gidecekleri ve sosyal taraflarla görüşecekleri belirtilmiş ve açıklamalara başlamışlardı. Kopyala yapıştır bu açıklamaların özeti şöyleydi: “AKP döneminde iş kazaları yüzde 40 azaldı.”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) her ay yayınladığı iş cinayetleri raporları ile gerçekleri ortaya koymaya çalıştı. Raporlar iş cinayetlerinin azalmadığına aksine sıçramalı artışlar olduğunu, inşaatlardaki işçi ölümlerinin basit adımlarla çözülebileceğini, işçilerin çalışma-yaşam koşullarını, inşaat şirketlerinin hızlı büyümelerine ve iktidarla ilişkilerini ortaya koyuyor.

İş cinayetleri artarak sürüyor

Kampanya süresinde (13 Mayıs – 12 Eylül arası) en az 753 işçinin yaşamını yitirdiğini tespit ettik... Yani her gün en az 6 işçi iş cinayetleri sonucu aramızdan ayrıldı...

Mayıs ayında (13-31 arası) en az 104 işçi,

Haziran ayında en az 170 işçi,

Temmuz ayında en az 207 işçi,

Ağustos ayında en az 217 işçi,

Eylül ayında (1-12 arası) ise en az 55 işçi yaşamını yitirdi...

Sıfır kaza kampanyasının eksenindeki inşaat sektöründe dört ayda en az 167 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. İnşaatlardaki iş cinayetlerinin 140’ını ulusal ve yerel basından, 18’ini işçinin yakınlarından / iş arkadaşlarından, 7’sini işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarından 2’ini ise inşaat işkolunda faaliyet gösteren sendikalardan derlendi.

Bakana sorular

Sayın Bakan geçen hafta yapılan “Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı milli istihdam seferberliğine övgüler yağdırdı. Yine iş sağlığı ve güvenliğinin asla taviz vermeyecekleri konulardan biri olacağına işaret ederek, “Bu konuda sıfır tolerans diyoruz hem işçilerimiz açısından hem işverenlerimiz açısından. Söz konusu insan hayatı, canımız yandığı zaman hepimiz gerçekten büyük acılar yaşıyoruz. Soma’yı hatırlıyoruz. Limanlarımızda, tekstil işyerleri, inşaatlarda yaşanan iş kazaları... Bu bağlamda biz hem işçilerimiz hem de işverenlerimiz açısından süreçlerin kolaylaştırılması anlamında üzerimize düşen adımları atacağız. Farkındalık artışının sağlanmasıyla ilgili üzerimize düşen adımları atacağız. İşyerlerimizde iş sağlığı, güvenliği kurallarına uyum konusunda hassasiyet gösterilmesini de önümüzdeki dönemde bekleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Sayın Bakan Jülide Sarıeroğlu;

1- Devlette devamlılık esastır. Eski Bakan Müezzinoğlu’nun başlattığı ‘Sıfır Kaza Deklerasyonu’ndan haberiniz var mı? Haberiniz var ve kampanyaya devam ediyorsanız bu konuda neden açıklama yapmıyorsunuz ya da yapacak mısınız?

2- Kampanya sürecinde (13 Mayıs-12 Eylül) hem genel olarak hem de kampanyanın ekseni ilan edilen inşaat işkolunda kaç işçi yaşamını yitirmiştir?

3- Bu kampanya çerçevesinde işçi ölümlerinde geçmiş yıllara göre bir azalma meydana gelmiş midir?

4- Bu kampanya için ayrılan bütçe ne kadardır? Ne kadarı hangi işler için kullanılmıştır?

5- Bu dönemde inşaatlardaki ne gibi önlemler alınmış ve hangi şehirlerde kaç denetim yapılmıştır? Sonuçları nelerdir?

Sorular raporlarımızda ortaya konulan gerçekler çerçevesinde çoğaltılabilir...

Raporlar

Rapor-1

http://www.guvenlicalisma.org/index.php?option=com_content&view=article&id=18736:calisma-bakanliginin-baslattigi-hedef-sifir-kaza-kampanyasi-sadece-bir-halkla-iliskiler-calismasidir-13-mayis-12-haziran-tarihleri-arasinda-en-az-166-isci-yasamini-yitirdi&catid=58:genel&Itemid=182

Rapor-2

http://www.guvenlicalisma.org/index.php?option=com_content&view=article&id=18810:calisma-bakanliginin-baslattigi-hedef-sifir-kaza-kampanyasinin-ikinci-ayi-bitti-13-mayis-12-temmuz-tarihleri-arasinda-79u-insaat-iscisi-olmak-uzere-en-az-353-isci-yasamini-yitirdi&catid=149:is-cinayetleri-raporlari&Itemid=236

Rapor-3

http://www.guvenlicalisma.org/index.php?option=com_content&view=article&id=18883:calisma-bakanliginin-baslattigi-hedef-sifir-kaza-kampanyasinin-ucuncu-ayi-bitti-13-mayis-12-agustos-tarihleri-arasinda-128i-insaat-iscisi-olmak-uzere-en-az-582-isci-yasamini-yitirdi&catid=149:is-cinayetleri-raporlari&Itemid=236