Dünyayı sessizce kurtardı, aramızdan sessizce ayrıldı

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
18 Eyl 2017

Aldığı kritik bir kararla SSCB ve ABD arasında 1980'lerde nükleer savaş çıkmasını önleyen Sovyet subay Stanislav Petrov'un 77 yaşında kimse duymadan öldüğü öğrenildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Sovyet subay Petrov'un 26 Eylül 1983'te aldığı bir karar, Rusya ve ABD arasında o dönem yaşanan Soğuk Savaş'ın nükleer bir savaşa dönüşmesini engelleyen hareket olarak tarihe geçmişti.

Karar için 15 dakika
Petrov o gün erken uyarı sisteminden sorumlu olduğu bir yeraltı sığınağında nöbetteyken gece yarısından biraz sonra ABD'den bir füzenin Sovyetler Birliği'ne doğru geldiğini gördü.

Bir savaş başlığının yola çıktığı andan itibaren Kremlin'in karşılık vermek için kırmızı düğmeye basıp basmamaya yarım saat içerisinde karar vermesi gerekiyordu. Petrov'un tehlikenin gerçek olup olmadığını belirlemesi içinse elinde sadece 15 dakikası vardı.

Sonunda Petrov, saldırı gerçek olsaydı ABD'nin sadece bir değil, birden fazla füze fırlatacağını düşünüp patronlarına alarmın sistemdeki bir hatadan dolayı çalışmış olması gerektiğini söyledi.

Nitekim daha sonra anlaşılana göre, Petrov haklıydı. Zira Sovyet uydularının füze sandığı bulutlardan yansıyan Güneş ışığıydı. Fakat Petrov'un kararı o gün patronları tarafından övgü almadı.

Kahramanlığını eşi dahi bilmedi
O gün olanlar, neredeyse 10 yıldan fazla bir süre gizli tutuldu. Hatta Petrov'un 1997'de ölen karısı Raisa bile kocasının olası bir nükleer savaşı önlediğini hiçbir zaman öğrenemedi.

Petrov'un o gece yaptıkları, yöneticisi olan Yuriy Votintsev 1998'de Alman gazetesi Bild'e anlatmasıyla ortaya çıktı. Olanların geniş kitlelere ulaşmasıysa Almanya'dan siyasi bir aktivist olan Karl Schumacher'in sayesinde mümkün oldu.